Skomplikowany zabieg na naczyniach wieńcowych był transmitowany z USK online do USA

Data publikacji:
25/07/2022

zabieg_hemo_USA.jpeg

Kardiolodzy – prof. Jerzy Sacha i dr Przemysław Lipski - wykonali skomplikowany zabieg na naczyniach wieńcowych, który był na żywo transmitowany przez Amerykanów na najważniejszej platformie kardiologicznej CampPCI.

- Niezwykłość zabiegu polegała na tym, że wykonano go prawie bez użycia kontrastu ze wsparciem krążenia za pomocą pompy Impella u chorej z niewydolnością nerek (dializowanej od 2 tygodni) - relacjonuje dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.  

- Dzięki temu udało się nie tylko poprawić funkcję serca, ale i funkcję nerek, czego efektem jest fakt, że u chorej można było zrezygnować z dializ - kontynuuje prof. Sacha.

I dodaje, że lekarze z USA - obserwujący zabieg w czasie rzeczywistym - byli pod wrażeniem wyników uzyskanych przez opolski zespół, w szczególności efektu nerkowego, gdyż zwykle obserwuje się sytuację odwrotną, tzn. złożone zabiegi na sercu niosą ryzyko uszkodzenia nerek.

Skrót wideo z zabiegu:

- Opolska kardiologia jest jak dotąd jedynym ośrodkiem w Polsce, który został zaproszony przez Amerykanów z najważniejszej platformy kardiologicznej (CampPCI - Coronary Artery & Myocardial Protected PCI) do transmisji zabiegu - zaznacza Jerzy Sacha

Zespół wykonujący zabieg: Jerzy Sacha, Przemysław Lipski (kardiolodzy), Mariusz Darmertko (anestezjolog), Anna Klimontowska, Małgorzata Demkowicz, Anna Zarzycka (pielęgniarki) oraz Patrycja Stępień i Agnieszka Trawka (technicy). 

Przewiń do góry