Dziś Światowy Dzień Fizjoterapii. Najlepsze życzenia dla pracowników, którzy zajmują się rehabilitacją pacjentów
Data publikacji:- W dniu święta zawodowego pracowników zajmujących się fizjoterapią składamy najlepsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i satysfakcji z pracy - mówią dyrektor generalny Dariusz Madera i dyrektor ds. lecznictwa dr n. med. Andrzej Kucharski.
- Dziękujemy za państwa zaangażowanie w przywracanie pacjentów do zdrowia. Bez prowadzonej przez państwa rehabilitacji proces leczenia byłby niepełny - podkreśla dyrektor Andrzej Kucharski.
I podaje, że rehabilitacja w USK w Opolu prowadzona jest zarówno w trybie ambulatoryjnym w Zakładzie Rehabilitacji, jak i dla pacjentów hospitalizowanych na oddziałach. Zespół rehabilitacyjny składa się obecnie z ponad 30 osób: fizjoterapeutów, masażystów, rejestratorki, psychologa.
Rocznie - tylko w Zakładzie Rehabilitacji - z jego pomocy korzysta ponad 2000 pacjentów. Mają tu dostęp do całej gamy ćwiczeń z zakresu leczenia ruchem, czyli kinezyterapii, wszystkich zabiegów fizykalnych (z zastosowaniem prądów), hydroterapia (wodą), krioterapii (zimnem), usprawniania przy użyciu laseru i pola magnetycznego, czy masażu.
- Najliczniejszą grupą wśród naszych pacjentów są osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów (barków, bioder, kręgosłupa). W następnej kolejności są pacjenci ortopedyczni, po urazach, ale także - zabiegach, np. wszczepienia endoprotez kolan czy bioder – wylicza Lidia Kalinowska, kierownik Zakładu Rehabilitacji USK w Opolu.
- Zakres terapii uzależniony jest od rodzaju skierowania. Jeśli skierowanie nie jest wystawione przez lekarza specjalistę rehabilitacji, pacjent jest wcześniej przyjmowany w zakładzie przez fizjoterapeutę, który po przeprowadzeniu badania określa rodzaj wskazanych dla niego zabiegów. Cykl obejmuje 10 zabiegów w trybie ambulatoryjnym, a więc pacjent przychodzi do nas w dni robocze przez dwa tygodnie - kontynuuje kierownik Kalinowska.
Fizjoterapeuci z ZR prowadzą też pacjentów po zawałach, którzy byli leczeni na Oddziale Kardiologii, a następnie skierowani do poradni KOS. Tacy pacjenci korzystają m.in. z trwającej 21 dni roboczych rehabilitacji poprawiającej wydolność organizmu, a pod opieką poradni są przez rok.
Na oddziałach szpitalnych - m.in. intensywnej terapii, zarówno dzieci i młodzieży jak i dorosłych, chirurgii, ortopedii, neurochirurgii, kardiologii, kardiochirurgii, interny, ale także w zależności od potrzeb – także pozostałych - fizjoterapeuci wspierają w zdrowieniu pacjentów po zabiegach, urazach, wypadkach, chorobach.
Zespół rehabilitacyjny USK w Opolu na zdjęciach: