Sprawdź kondycję swojego serca i układu krążenia podczas obchodów Światowego Dnia Serca w Opolu

Data publikacji:
15/09/2022

GRAFIKA DLA SZPITALA (1).jpeg

W sobotę 24 września specjaliści z uniwersyteckiego szpitala i Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają na pl. Kopernika w Opolu na „Dzień Serca. Opolską ścieżkę profilaktyki sercowo-naczyniowej”.

- Światowy Dzień Serca to doroczne święto poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia. Z tej okazji mieszkańcom Opola i województwa opolskiego oraz gościom proponujemy sprawdzenie kondycji ich serc i naczyń krwionośnych. Podczas „Dnia Serca” każdy uczestnik będzie mógł uzyskać informacje o  swoim ryzyku sercowo-naczyniowym - zapowiada prof. dr hab. n. med. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego.

Zastępca kierownika oddziału dr n. med. Piotr Feusette dodaje, że w tym roku „Dzień Serca” został pomyślany jako ścieżka profilaktyczna.

- Nasza ścieżka została zaprojektowana jako ciąg „przystanków-namiotów”, w których będzie można zbadać ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu, określić stan tętnic obwodowych. Pozwoli to określić ryzyko sercowo-naczyniowe, czyli prawdopodobieństwo zachorowania na poważną chorobę układu krążenia – wyjaśnia dr Feusette.

- Dlatego do udziału w pikniku przede wszystkim zapraszamy osoby, które są przekonane, że są zdrowe lub te, które zauważają u siebie pierwsze niepokojące ich objawy. "Przejście" po ścieżce pozwoli jednym i drugim zweryfikować kondycję ich układu krążenia. A jeśli wyniki okażą się niepokojące, pomoże to jak najszybciej podjąć dalsze kroki – zachęca kardiolog.

Wyniki badań (ciśnienia krwi, poziomu cukru i cholesterolu, wskaźnik kostka-ramię ) będzie można na miejscu skonsultować ze specjalistami: kardiologami, chirurgiem naczyniowym, neurologiem, diabetologiem, internistą i dietetykiem klinicznym.

- Zapraszamy także na pokazy i szkolenia z reanimacji i udzielania pierwszej pomocy szkolenia, a dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia wnętrza karetki ratunkowej - dodaje prof. Marek Gierlotka.   

„Dzień Serca. Opolska ścieżka profilaktyki sercowo-naczyniowej” odbędzie się w sobotę 24 września na pl. Kopernika (na płycie parkingu podziemnego), w godz. 10:00 - 15:00. 

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Wydział Lekarski Uniwersytetu Opolskiego i Oddział Opolski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Patronat honorowy objął prezydent miasta Opola. 

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Ćwicz i żyj zdrowo”, finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020, działania 7.4 „Wydłużanie aktywności zawodowej w zakresie usług zdrowotnych z zakresu rehabilitacji medycznej ułatwiających powrót do pracy”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Więcej informacji tutaj i na plakacie:

dzien_serca_plakat.png

 

 

                

Przewiń do góry