Nasz szpital laureatem i podwójnym finalistą ogólnopolskiego konkursu „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje" 2021

Data publikacji:
30/09/2022

DSC00515_loga.jpegZa wykorzystywanie holografii w zabiegach kardiologicznych zdobyliśmy 5. miejsce w kategorii „Innowacje w szpitalu - medycyna - nowatorskie metody leczenia”. W kategoriach „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia” oraz „Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników” znaleźliśmy się wśród finalistów.

Chorzy z uszkodzonymi zastawkami serca, wadami przeciekowymi w sercu oraz wymagający zamknięcia uszka lewego przedsionka są w Uniwersyteckim Szpitalu w Opolu leczeni metodami inwazyjnymi z wykorzystaniem holografii - nowej techniki wizualizacji, która pozwala na poszerzenie pola widzenia operatora.

Opolski zespół, pod kierownictwem dr hab. n. med. Jerzego Sachy, opracował procedurę przeprowadzania - z użyciem holografii - zabiegów MitraClip (na zastawce), zamknięcia uszka lewego przedsionka oraz ASD i PFO (przy przeciekach wewnątrzsercowych). Lepszy zakres obrazowania struktur serca, wpływa na większą precyzję wykonywania tych zabiegów.

Przeprowadzony w USK w Opolu, pierwszy opisany przypadek zabiegu MitraClip z zastosowaniem holografii, w maju br. został opublikowany w najbardziej renomowanym czasopiśmie kardiologów interwencyjnych „JACC Cardiovasc lnterv”, a metoda rozszerzonej rzeczywistości przy użyciu holografii w trakcie interwencji strukturalnych na sercu była prezentowana na Kongresie TCT w Bostonie.

Właśnie za ten projekt dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera odebrał w czwartek dyplom dla laureata 5. miejsca podczas rozstrzygnięcia 5. edycji konkursu „Zdrowa Przyszłość - Inspiracje” 2021.

 

- Cieszę się, że działalność naszych specjalistów została dostrzeżona i doceniona, tym razem na arenie ogólnopolskiej. Utworzenie 5 lat temu w Opolu szpitala klinicznego na bazie Wojewódzkiego Centrum Medycznego dało nam impuls do dynamicznego rozwoju. Z myślą o zabezpieczeniu pacjentów systematycznie rozszerzamy zakres świadczeń medycznych, stosujemy nowoczesne technologie i wprowadzamy nowe metody leczenia, którymi możemy się dzielić nawet na forach światowych - komentuje dyrektor Madera. 

W kategoriach „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia” oraz „Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników” USK w Opolu znalazł się w gronie laureatów, m.in. za projekty profilaktyczne i programy zdrowotne dla mieszkańców województwa.

Przewiń do góry