Chorzy z nowotworami w obrębie jamy brzusznej będą operowani metodami małoinwazyjnymi w naszym szpitalu
Data publikacji:Na zdjęciu kierownictwo chirurgii w USK: (od lewej): dr n. med. Jacek Hobot, dr Małgorzata Ziółkowska, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis.
Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej planuje rozszerzenie zabiegów chirurgicznych o onkologiczne. Dotychczas były one wykonywane w ramach ostrego dyżuru, najczęściej u pacjentów z powikłaniami choroby onkologicznej.
- Chcemy zacząć od operowania pacjentów z nowotworami jelita grubego, następnie rozszerzymy zakres o nowotwory żołądka - zapowiada dr Małgorzata Ziółkowska, zastępca kierownika oddziału.
- Przede wszystkim zależy nam na rozwoju metod laparoskopowych, które powinny być standardem w XXI wieku, a przekładają się na ograniczenie liczby powikłań po zabiegach, szybszy powrót pacjentów do aktywności, zdrowia, a jeśli jest taka potrzeba – do podjęcia terapii uzupełniającej, czyli chemioterapii lub radioterapii - dodaje dr Ziółkowska.
Dr n. med. Jacek Hobot, zastępca kierownika Oddziału Chirurgii Naczyniowej, ocenił, że atutem uniwersyteckiego szpitala jest możliwość zapewnienia chorym z nowotworami interdyscyplinarnej opieki w jednym miejscu. - Mamy takie możliwości i chcielibyśmy je wykorzystać - ocenił dr Hobot.
- Żeby prowadzić operacje chirurgiczne z zakresu onkologii, chcemy m.in. doposażyć zespół w sprzęt i uruchomić poradnię, w której pacjenci będą kwalifikowani do zabiegów. Naszym marzeniem jest zakup robota chirurgicznego, dzięki któremu moglibyśmy zwiększyć precyzję prowadzonych zabiegów, a z którego mogliby korzystać także inni specjaliści, np. urolodzy, laryngolodzy czy kardiochirurdzy - mówił prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii USK w Opolu.
Podkreślił, że w przygotowaniach do uruchomienia operacji onkologicznych opolski zespół korzysta ze wsparcia chirurgów z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.
Podczas interdyscyplinarnego spotkania dr Bartosz Kapturkiewicz z DCO mówił o wypracowanych przez wrocławski szpital rozwiązaniach.
– Uruchomienie takiego oddziału w USK w Opolu z punktu widzenia pacjenta może przyspieszyć leczenie, a przede wszystkim ograniczyć konieczność jeżdżenia po różnych placówkach w celu przeprowadzania konsultacji i badań. USK dysponuje sprzętem i specjalistami od endoskopii, diagnostyki obrazowej, kardiologii czy nefrologii. Dziś część pacjentów z nowotworami jelita grubego jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium, kiedy nie kwalifikują się już do operacji. Zwiększenie dostępu do diagnostyki jest zatem bardzo ważne - ocenił dr Kapturkiewicz.
Więcej informacji w mediach: