Pielęgniarka i edukatorka diabetologiczna Ewa Ledwoń przygotowuje projekt badawczy w ramach międzynarodowej szkoły ISPAD
Data publikacji:Pielęgniarka i edukatorka diabetologiczna Ewa Ledwoń przygotowuje projekt badawczy w ramach międzynarodowej szkoły ISPAD, największego towarzystwa naukowego, zajmującego się cukrzycą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych
- Ponieważ od wielu lat współpracuję ze szkołami, mój projekt dotyczy wsparcia tego środowiska. Chcę przeprowadzić szkolenia dla nauczycieli szkół i przedszkoli, gdzie uczęszczają dzieci z cukrzycą typu 1 - zapowiada Ewa Ledwoń z Opolskiego Ośrodka Diabetologii Dziecięcej, funkcjonującego w ramach Oddziału Pediatrii i Poradni Diabetologicznej dla Dzieci.
- Dziecko, u którego zostaje zdiagnozowana cukrzyca typu 1, aby czuło się bezpiecznie, potrzebuje wsparcia rodziny, zespołu diabetologicznego, ale również właśnie środowiska szkolnego i pozaszkolnego. Moim celem w ramach projektu będzie przygotowanie nauczycieli i wychowawców do udzielenia takiego wsparcia - argumentuje.
- Cieszę się, że reprezentantka naszego ośrodka będzie doskonaliła umiejętności naukowe w bardzo elitarnej, wąskiej grupie szkoły ISPAD. Biorą w niej udział edukatorzy, psychologowie i dietetycy, zajmujący się cukrzycą dzieci i młodzieży, a organizowana jest raz do roku - komentuje kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii USK i Uniwersytetu Opolskiego dr hab. n. med. Agata Chobot, prof. UO.
Międzynarodowa szkoła ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes) w tym roku organizowana jest w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi.
Ewa Ledwoń - jako magister pielęgniarstwa, edukator i pedagog - od 12 lat zajmuje się edukacją diabetologiczną dzieci i rodziny, pracuje w USK w Opolu oraz na Uniwersytecie Opolskim, na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
- Dzielę się najbardziej aktualną i rzetelną wiedzą na temat tej choroby. Prowadzę treningi umiejętności, jakie rodzina musi opanować podczas pobytu dziecka na oddziale: obsługi penów, pomp insulinowych, glukometrów, sensorów, aplikacji. Wykorzystujemy do tego najnowszy sprzęt światowej klasy. Poznanie szerokich możliwości leczenia cukrzycy, daje lepsze wyrównanie metaboliczne pacjenta - wskazuje Ewa Ledwoń.
Opolski Ośrodek Diabetologii Dziecięcej przy uniwersyteckim szpitalu w Opolu należy do międzynarodowej sieci SWEET, co potwierdza prowadzenie leczenia pacjentów na najwyższym światowym poziomie.