Dziś Dzień Ratownictwa Medycznego. Najlepsze życzenia dla ratowników i wszystkich ratujących zdrowie i życie

Data publikacji:
13/10/2022

dzień ratownika2.jpegW naszym szpitalu zatrudnionych jest ponad 30 ratowników medycznych. Zdecydowana większość z nich współtworzy zespół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, liczący ponad 80 osób. Zabezpieczają mieszkańców województwa opolskiego 24 godziny na dobę. Przyjmują pacjentów z urazami czy nagłymi poważnymi zachorowaniami przywożonych karetkami, helikopterami ratunkowymi, zgłaszających się osobiście.  

- W dniu święta zawodowego składamy wszystkim ratującym życie i zdrowie w naszym szpitalu - a przede wszystkim ratownikom medycznym - najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności w pracy zawodowej i życiu osobistym - mówi dyrektor ds lecznictwa dr n med. Andrzej Kucharski. - Dzięki Państwa zaangażowaniu możemy zabezpieczać mieszkańców województwa opolskiego non stop, przyjmując o każdej porze dnia i nocy m.in. pacjentów, którzy zostali poszkodowani w wypadkach czy nagle ciężko zachorowali. 

Od lutego 2021 r. wyremontowany SOR USK w Opolu dysponuje 23 łóżkami, z czego 18 to łóżka obserwacyjne. Specjalna sala intensywnej terapii wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia najciężej chorych. Salę dedykowaną dla najmłodszych pacjentów i poczekalnię dzieci ozdobił i wyposażał w interaktywne zabawki opolski oddział Fundacji Dr Clown.

W 2021 r. oddział ratunkowy przyjął ponad 43,5 tys. pacjentów, z czego 34,9 tys. zostało zaopatrzonych na miejscu, a ponad 8,5 tys. przekierowanych, po zabezpieczeniu, do dalszego leczenia szpitalnego na innych oddziałach.

W br. (do końca września) przyjęto niemal 37,7 tys. pacjentów, z czego 31 tys. zostało zaopatrzonych na miejscu, a 6,7 tys. przekierowanych do dalszego leczenia.

Na zdjęciach część zespołu SOR USK w Opolu

 

Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzony jest od 2006 r., zapisany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, której art. 9. brzmi: „Ustanawia się dzień 13 października Dniem Ratownictwa Medycznego.” Patronem święta jest bł. Gerard Tonque.

Przewiń do góry