Prof. Agata Chobot w Radzie Doradczej ISPAD, największego towarzystwa naukowego, zajmującego się cukrzycą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych

Data publikacji:
18/10/2022

Dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik oddziału i kliniki pediatriiDr hab. n med. Agata Chobot, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Pediatrii naszego szpitala i uniwersyteckiej kliniki, została wybrana do elitarnego grona Rady Doradczej International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD).

- Rada składa się z 12 osób. Ich rolą jest doradzanie 6-osobowemu zarządowi ISPAD. Podczas ostatniej, 48. konferencji towarzystwa wybierano dwóch członków rady w miejsce tych, którzy właśnie zakończyli 3-letnie kadencje - wyjaśnia prof. Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii USK w Opolu. - Wybór do tego grona to dla mnie z jednej strony duża satysfakcja i zaszczyt z powodu docenienia mojej dotychczasowej działalności na rzecz dzieci chorujących na cukrzycę, ale też zobowiązanie do jeszcze większego zaangażowania.  

ISPAD to największe międzynarodowe towarzystwo naukowe, zajmujące się cukrzycą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. 

W maju br. Opolski Ośrodek Diabetologii Dziecięcej uzyskał przedłużenie certyfikatu przynależności do sieci SWEET, co jest dowodem na prowadzenie najmłodszych pacjentów z cukrzycą w USK w Opolu na najwyższym światowym poziomie. W międzynarodowym rejestrze ośrodków referencyjnych znajduje się niemal 130 podmiotów, w tym kilka z Polski.

- Taki certyfikat to ważna informacja dla pacjentów - potwierdzenie, że leczymy cukrzycę według najnowszej dostępnej wiedzy, stosowanych praktyk klinicznych i przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Dzięki prowadzonym co pół roku porównaniom wyników ośrodków i spotkaniom łatwiej jest stale doskonalić działanie naszego zespołu - ocenia prof. Chobot.

W 48. konferencji ISPAD, która odbyła w się 13-16 października br. w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, udział wzięła także pielęgniarka i edukatorka diabetologiczna z USK w Opolu i pracownik Wydziału Nauk o Zdrowiu UO Ewa Ledwoń.

W ramach elitarnej szkoły ISPAD Science School for Healthcare Professionals dopracowywała projekt badawczy dotyczący szkoleń nauczycieli i wychowawców szkolnych i przedszkolnych z zakresu wsparcia dla dzieci z cukrzycą typu 1. - Takie szkolenia planuję przeprowadzać od listopada do czerwca przyszłego roku w szkołach, przedszkolach i placówkach kultury województwa opolskiego – zapowiada Ewa Ledwoń.

 

Prof. Agata Chobot i Ewa Ledwoń z USK w Opolu podczas 48. konferencji ISPAD. Fot. FB ISPAD/arch. prywatne

 


 

Przewiń do góry