Wyjątkowy jubileusz: 50 lat Nefrologii Opolskiej, 25 lat Oddziału Nefrologii w naszym szpitalu

Data publikacji:
28/10/2022

Tylko w ubiegłym roku z pomocy specjalistów nefrologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu skorzystało niemal 800 pacjentów, w poradni - ponad 2200, a w stacji dializ wykonano ok. 14 500 zabiegów.

- Głównym naszym celem jest profilaktyka, wczesna diagnostyka i skuteczne leczenie pacjentów z chorobami nerek. Ze smutkiem obserwujemy, że trafiają do nas pacjenci w znacznym stadium zaawansowania chorób. Wiele z nich, niestety, przebiega bezobjawowo, stąd tak ważna jest profilaktyka - mówił podczas piątkowej, jubieluszowej uroczystości w USK dr hab. n. med. Tomasz Porażko, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Nefrologii w USK i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii UO.

I dodał, że dzięki dobrej współpracy z poprzednią ordynator dr n. med. Grażyną Bogdanowicz i prof. dr. hab. n med. Marianem Klingerem, dotychczasowym kierownikiem kliniki uniwersyteckiej, udało się podnieść jakość oferowanych w Opolu świadczeń medycznych z zakresu nefrologii na wyższy poziom.

 

Pierwszy Oddział Nefrologii w województwie opolskim powstał w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu w 1972 r. po tym, jak placówka, za sprawą Opolanina prof. Franciszka Kokota, otrzymała z Niemieckiej Republiki Demokratycznej aparaty do hemodializy pozaustrojowej, tzw. „sztuczne nerki”. Ordynatorem został, nieżyjący już, dr n. med. Ryszard Kwieciński, zastępcą - dr Henryk Żygadło, a pielęgniarką oddziałową - Anna Nowakowska (po mężu - Kaczmarek). 

Na początku grudnia 1997 r. przeprowadzono w Opolu pierwszy zabieg hemodializy, u 20-letniej mieszkanki Olesna. Przebiegł bez zakłóceń, a chora zniosła go dobrze. Przy skrajnej niewydolności nerek przeżyła jeszcze 9 miesięcy, co w ówczesnych czasach było sporym sukcesem.

Przez kolejne lata Oddział Nefrologii w Szpitalu Wojewódzkim rozwijał się. W styczniu 1997 r. został przeniesiony do nowo wybudowanego Wojewódzkiego Centrum Medycznego przy al. Witosa, gdzie powstała też nowa stacja dializ.

- Pracuję w oddziale od 1983 r. To piękny czas, kiedy nefrologia rozwijała się jako specjalność.  Powstawały nowe aparaty do hemodializy, pojawiły się nowe dializatory, procedury, leki, zaczęła się rozwijać dializa otrzewnowa. Wszystko to wpłynęło na poprawę jakości życia pacjentów chorych na nerki, ale przede wszystkim - dializowanych - opowiada dr n. med. Grażyna Bogdanowicz, wieloletnia ordynator oddziału i konsultant wojewódzka ds. nefrologii. 

 

Prof. Tomasz Porażko nadzieje na dalszy rozwój wiąże także z kształceniem w Opolu przyszłych lekarzy. – Tworzymy studentom warunki do jak najlepszej nauki, ale też rozwoju naukowego. Liczymy, że część z absolwentów będzie chciała z nami współpracować w szpitalu i w oddziale - mówi.

Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu, podkreśla znaczenie roli Oddziału Nefrologii dla zabezpieczenia mieszkańców województwa opolskiego w wieloprofilowym szpitalu. - Zespół oddziału zapewnia kompleksową diagnostykę, leczenie i opiekę na najwyższym poziomie, za co składam wyrazy uznania. Mamy świadomość, że na jakość udzielanych świadczeń i komfort pracy wpływają warunki lokalowe, a te w oddziale i stacji dializ wymagają poprawy. Potrzeby wybudowanego ponad 30 lat temu szpitala są ogromne. Sukcesywnie zabiegamy o pozyskanie finansowania na modernizacje i doposażanie kolejnych naszych jednostek. Oddział Nefrologii jest jedną z nich - mówi dyrektor Madera.   `

 

 

Przewiń do góry