Nowy angiograf: bezpieczniejszy dla pacjentów, pozwala na prowadzenie kompleksowej diagnostyki i zabiegów wewnątrznaczyniowych

Data publikacji:
04/11/2022

WhatsApp-Image-2022-11-04-at-11.40.16.jpeg

Fot. UMWO

Niższe dawki promieniowania, szersze możliwości wykonywania badań i zabiegów w naczyniach krwionośnych - to zalety nowego urządzenia, które trafiło do Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Kosztowało ponad 3,3 mln zł. Zostało kupione dzięki finansowaniu unijnemu z puli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Korzystają z niego głównie chirurdzy naczyniowi i radiolodzy.

- Angiografia to badanie obrazowe z wykorzystaniem promieni rentgenowskich i kontrastu, służące do oceny naczyń krwionośnych i przeprowadzania zabiegów endowaskularnych, czyli wewnątrznaczyniowych, których celem, których celem może być na przykład poszerzenie przepływu w zmienionych chorobowo tętnicach -  wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

- Nowe urządzenie jest bezpieczniejsze dla pacjentów, bo pozwala na przeprowadzanie badań i zabiegów przy użyciu mniejszych dawek promieniowania, lekarzom zapewnia wyższą jakość obrazu i daje większe możliwości zabiegowe - dodaje dr Sznajder.

Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału i Kliniki Chirurgii USK/UO podaje, że rocznie w szpitalu wykonywanych jest obecnie ok. 1000 zabiegów endowaskularnych u pacjentów ze schorzeniami naczyń tętniczych i żylnych, a ich liczba i zakres systematycznie zwiększa się. 

- Prowadzimy kompleksową diagnostykę i leczenie w zakresie tętnic jamy brzusznej i  kończyn dolnych z powodu miażdżycy; układu żylnego (zwężenia żył centralnych i zespół żylaków miednicy małej); tętniaków naczyń obwodowych; zwężeń tętnic szyjnych; zakładania stentgraftów w tętniakach aorty brzusznej; u chorych dializowanych z powikłaniami przetok tętniczo-żylnych - wylicza prof. Oszkinis.

Angiograf kupiono w ramach unijnego projektu „Opolskie wspiera szpitale w walce z Covid-19”, realizowanego przez samorząd województwa i partnerów, wśród których jest USK.

Oficjalne przekazanie do użytku nowoczesnego angiografu miało miejsce 4 listopada 2022 r. W uroczystości wzięli udział: marszałek województwa Andrzej Buła, wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura, prorektor Uniwersytetu Opolskiego dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk prof. UO, dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego z dyrektorem generalnym Dariuszem Maderą, kierownik Oddziału i Kliniki Chirurgii USK/UO prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis i dr n med. Katarzyna Sznajder, kierownik ZDO.

 

Fot. UMWO/ USK/ UO

 -  To nasz prezent na piąte urodziny USK - powiedział marszałek Andrzej Buła. - Urodziny, do których się przyłożyliśmy - nawiązał do przekazania szpitala pięć lat temu spod jurysdykcji urzędu marszałkowskiego pod zarząd Uniwersytetu Opolskiego. - Chcemy nadal wam pomagać jako jednostce leczącej na najwyższym poziomie, ale i kształcącej przyszłych lekarzy, z których część może zechce po skończonych studiach zostać u nas. Chcemy wam zapewnić jak najlepszy sprzęt, jednak najnowocześniejsze urządzenia bez odpowiedniej klasy fachowców byłyby bezużyteczne, dlatego dziękuję za to, co państwo robicie w szpitalu dla pacjentów.

- W imieniu społeczności Uniwersytetu Opolskiego serdecznie dziękuję zarządowi województwa za tak ogromne wsparcie - mówił prorektor prof. Rafał Matwiejczuk. - Nowoczesny sprzęt to lepsza opieka medyczna, ale te lepsze kształcenie studentów kierunku lekarskiego, co jest bardzo ważne.

Dyrektor Dariusz Madera podkreślił, że nowoczesny angiograf to fantastyczny prezent na pięciolecie USK. - Poprzednie urządzenie było bardzo wyeksploatowane, miało już ponad 12 lat i od jakiegoś czasu staraliśmy się o jego wymianę. Teraz, dzięki wsparciu zarządu województwa, stało się to możliwe, i to przy zachowaniu ciągłości opieki nad pacjentami. Ogromnie się cieszę, że marszałek i zarząd województwa o nas pamiętają; wsparcie z ich strony umożliwia nam świadczenie usług zdrowotnych na coraz wyższym poziomie. Wsparcie kwotą niemal 2,9 mln zł pozwoli nam na lepsze zabezpieczenie potrzeb pacjentów z województwa opolskiego w zakresie chirurgii wewnątrznaczyniowej.

Film z oficjalnego oddania angiografu

EHL/BŁ

 

Przewiń do góry