Teleporada-Diabetologia
Data publikacji:TELEPORADA W PORADNI DIABETOLOGICZNEJ DLA DZIECI
Warunkiem skutecznej teleporady czy videoporady jest odpowiednie przygotowanie.
W dniu umówionej wizyty personel Poradni skontaktuje się z państwem w celu odbycia teleporady / videoporady (zgodnie z Państwa Prośbą telefonicznie lub przez Skype) między godziną 10.00 a 12.00.
Prosimy o założenie konta pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta. Na koncie pacjenta pacjent.gov.pl są zapisywane informacje – KODY: e-recepty, zapotrzebowań, skierowania.
Do dwóch dni poprzedzających teleporadę / videoporadę prosimy o przesłanie na adres e-mail: poniższe dane:
Informacje ogólne
1. czy występują jakiekolwiek dolegliwości
2. czy zachowany jest minimum 2 cm odstęp między kolejnymi wkłuciami penem lub pompowymi (rotacja miejsc wkłucia –ramiona, pośladki, brzuch, uda!)
3. czy od ostatniej wizyty wystąpiły i jak często ciężkie hipoglikemie (częste niedocukrzenia) lub glikemie >200mg/dl, kwasica ketonowa
4. masa ciała dziecka
5. wzrost dziecka
Dane dotyczące samokontroli i insulinoterapii i potrzebnych recept/osprzętu
- PEN/POMPA: ilość wstrzyknięć insuliny do posiłków na dobę (suma z korektami z ostatnich 3 dni) oraz ile jednostek insuliny jest zwykle podawanych na posiłki (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) oraz jaką stosujemy insulinę?
- PEN: jaka jest dawka insuliny podstawowej na dobę podawanej penem i o której godzinie?
- POMPA: jaka jest dawka insuliny podstawowej na dobę podawanej penem i o której godzinie?
- Jeśli urządzenia (CGM/FGM/pompy) nie są połączone z Poradnią przez chmurę: przesłanie odczytów z pomp, glukometrów, CGM, FreeStyle Libre , dexcom, guardian (użytkowników FreeStyle Libre prosimy o zalogowanie się w systemie FreeStyle libre) – w razie wątpliwości jak wykonać odczyt – informacje poniżej
- W dniu teleporady / telewizyty, gdy lekarz będzie się z Państwem kontaktował, prosimy o podanie wyniku pomiaru glikemii rano na czczo – jak również acetonu sprawdzonego w moczu lub ketonów we krwi – rano na czczo w dniu wizyty!!!
- Potrzebne leki na receptę (dokładną nazwę leku oraz ilość opakowań - o ilości opakowań i rodzaju leku ostatecznie decyduje lekarz) i zapotrzebowanie na osprzęt medyczny (jeśli dziecko posiada spełniony 7 i 8 punkt w orzeczeniu o niepełnosprawność dodatkowo również zdjęcie dokumentu)
Recepty i zaopatrzenie medyczne wystawiane są drogą elektroniczną.
EDUKACJA DIABETOLOGICZNA, DIETETYK, PSYCHOLOG
Konsultacje odbywają się stacjonarnie oraz w formie tele- i videoporad (Skype, MS Teams, Messenger, WhatsUp).
Terminy proszę ustalać bezpośrednio z osobami prowadzącymi edukację / reedukację / konsultacje.
Dla młodzieży proponujemy także edukację indywidualną i w grupach w godzinach popołudniowych – po wcześniejszym ustaleniu terminu z osobą prowadzącą.
Kontakty Skype do Zespołu Diabetologicznego:
- Dietetyk
- Edukacja (E. Ledwoń)
- Edukacja ( / )
- Psycholog (A. Malatyńska)
- Gabinet lekarski
Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 77 4520 167
UWAGA!
-
W przypadku, gdy Pacjent nie jest w stanie wysłać odczytu pompy bądź glukometru prosimy o spisanie glikemii z ostatnich 2 tygodni
-
Informujemy, że teleporada / videoporada nie oznacza jedynie porady z wystawieniem e-recept
-
Z teleporady nie mogą korzystać pacjenci pierwszorazowi, czyli ci którzy pierwszy raz zgłaszają się do tutejszej Poradni.
-
Nasi pacjenci otrzymują inne dokumenty (poza zaopatrzeniem medycznym i receptami) drogą pocztową, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z Poradnią Diabetologiczną.
PAMIĘTAJ O:
-
codziennym pomiarze ketonów we krwi/acetonu w moczu
-
samokontroli (minimum 8 pomiarów glikemii na dobę, jeśli nie macie Państwo systemu CGM, Free style libre)
-
korektach glikemii i dostosowywaniu dawek insuliny do każdego posiłku, zwłaszcza w tym szczególnym okresie zagrożenia epidemicznego
-
izolacji pacjenta z cukrzycą typu 1 i najbliższej rodziny z którą mieszka, noszenie maseczek, częstym myciu i dezynfekcji rąk
-
pacjenci z cukrzycą przewlekle niewyrównani oraz z chorobami dodatkowymi, w tym szczególnym okresie, powinni bardzo mocno zadbać o dokładne dawkowanie insuliny i korygowanie hiperglikemii oraz o częstym pomiarze acetonu w moczu (czy ketonów we krwi)
JAK ODCZYTAĆ POMPĘ/CGM/FGM?
Urządzenia Medtronic: Całodobowa Infolinia: 22 465 69 87 lub przedstawiciel: +48 887 770 193
Freestyle Libre (Abbott Diabetes Care): www.bibliotekadiabetyka.pl >> strefa pacjenta Biblioteka diabetyka - Bezpłatna infolinia: +48 800 500 800, Przedstawiciel: +48 508 011 935
Roche (pompy Accu Check + glukometry): https://www.accu-chek.pl/zarzadzanie-danymi/smart-pix/pomoc
Dexcom: https://www.dexcom.com/pl-PL/clarity-poland