Oficjalne otwarcie Centrum Naukowo-Badawczego USK w Opolu
Data publikacji:Wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny centrum zajmuje się wsparciem kadry naukowej w prowadzeniu badań klinicznych oraz realizacją badań w partnerstwie z firmami. To także ośrodek szkoleniowy dla studentów i miejsce, w którym z badań korzystają pacjenci z województwa opolskiego.
- Utworzyliśmy w USK Centrum Naukowo-Badawcze w skład, którego wchodzi Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych: sercowo-naczyniowych i kręgosłupa - wyjaśniał podczas uroczystego otwarcia 22 listopada Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu i podziękował wszystkim zaangażowanym w planowanie i realizację tych inwestycji.
Podczas uroczystego otwarcia CNB Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, gratulował kolejnego prezentu na 5. urodziny szpitala uniwersyteckiego w Opole. - Realizujemy razem – jako samorząd i uniwersytet oraz USK – wiele wspólnych projektów służących nauce i badaniom, a składają się na to ambicje i praca wielu ludzi, którym dziękuję - mówił.
Rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk podkreślił, że za kilka miesięcy Wydział Lekarski Uniwersytetu Opolskiego będzie miał pierwszych absolwentów i wyraził nadzieję, że część z nich zostanie w USK. -. Placówka prężnie się rozwija, dysponuje nowoczesną bazą i doskonałą kadrą - ocenił rektor Masnyk.
Na uruchomienie UCWBK szpital pozyskał, jako partner Uniwersytetu Opolskiego, grant z budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych w wysokości ponad 8,7 mln zł, a Centrum Badań i Innowacji - za ponad 31 mln zł - powstało dzięki dofinansowaniom z puli unijnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (ponad 16 mln zł) i Ministerstwa Nauki i Edukacji (ponad 2,4 mln zł).
Centra ulokowano w zaadoptowanym budynku na terenie kompleksu szpitala. Pracownie, laboratoria i pokoje badawczo-lekarskie wyposażono w najwyższej klasy aparaturę medyczną. m.in. trzyteslowy rezonans magnetyczny, aparat do pomiarów przezskórnej prędkości tlenu do badań z zakresu chirurgii naczyniowej, urządzenie klasy premium do badań USG serca (jedno z kilkunastu takich w Polsce), holograficzny system do obrazowania podczas wykonywania zabiegów m.in. kardiologicznych czy chirurgicznych. CN-B USK w Opolu dysponuje też infrastrukturą informatyczną, pozwalającą na przetwarzanie dużej ilości danych i realizację programów badawczych z zakresu sztucznej inteligencji.
Film o działalności CNB USK w Opolu
- Zespół naszego centrum to specjaliści od doradztwa naukowego, planowania, organizacji, koordynacji badań, a także obsługi prawnej, wsparcia w pozyskiwaniu finansowania na badania i rozliczeń - wyliczał dr hab. n. med. Marek Cisowski, prof. UO, dyrektor CN-B USK w Opolu. - Naszym celem jest komplementarne wsparcie badań medycznych, w tym przede wszystkim nad chorobami cywilizacyjnymi, w takich dziedzinach, jak kardiologia, neurologia, ortopedia czy choroby naczyń - wymieniał prof. Cisowski.
- Dzięki temu nasi partnerzy oraz pacjenci, którzy biorą udział w projektach naukowo-badawczych, mają zagwarantowaną najwyższą jakość realizowanych usług - skomentował Dariusz Madera i dodał, że oferta centrum skierowana jest do naukowców z dziedziny medycyny i ochrony zdrowia, firm medycznych, ale też szeroko pojętego biznesu.