Opolscy neurochirurdzy gospodarzami IX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa
Data publikacji:24 listopada w Opolu rozpoczyna się IX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa poświęcony technikom chirurgicznym. Potrwa 3 dni. Plan zakłada 75 wystąpień, 40 prelegentów i moderatorów, ok. 250 uczestników. Organizacja zjazdu zbiega się z 25-leciem Oddziału Neurochirurgii w USK w Opolu.
"Podczas naszego spotkania zajmiemy się "technikami operacyjnymi” - zarówno w aspekcie recept na sukces, jak i wiwisekcji porażek. Ta nowatorska - moja własna autorska formuła pozwoli na drapieżne dyskusje i na pewno nie rozczaruje nikogo, kto z chirurgii kręgosłupa czerpie nie tylko sposób na zarabianie na życie, ale także taką trochę wyuzdaną radość z tego życia, po prostu przyjemność - napisał w zaproszeniu prezydent PTChK dr hab. n. med., prof. Uniwersytet Opolski Dariusz Łątka, kierownik Oddziału i Kliniki Neurochirurgii Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu i Wydział Lekarski Uniwersytetu Opolskiego.
- Jest w tym zresztą coś niezwykłego, że istnieje towarzystwo naukowe, którego członkowie spotykają się nie tylko z zawodowego obowiązku, ale dlatego, ze się lubią, przyjaźnią - po prostu dobrze w swoim towarzystwie czują - dodał prof. Łątka, zapraszając uczestników na trzydniowy pobyt do Opola.
PTChK to towarzystwo zrzeszające chirurgów kręgosłupa (neurochirurgów i ortopedów), ale także innych specjalistów związanych z inwazyjnym leczeniem schorzeń kręgosłupa, biomechaniką, implantami kręgosłupowymi.
Opolanin jest prezydentem towarzystwa w kadencji 2022-2023, we wcześniejszych latach był prezydentem elektem i zasiadał w zarządzie PTChK. Przez blisko 10 lat kierował też z ramienia towarzystwa „Polską Szkołą Chirurgii Kręgosłupa” dla młodych lekarzy neurochirurgów i ortopedów. Tak o planowanym zjeździe mówił w ub.r.
Organizatorzy zajazdu podkreślili, że w br. Oddział Neurochirurgii obchodzi 25-lecie działalności. Rocznie w USK wykonywanych jest ponad 1000 zabiegów na kręgosłupie.