Nowy rezonans. Pacjenci już korzystają z wykonywanych na nim badań

Data publikacji:
14/12/2022

Nowy rezonans w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.Urządzenie, za niemal 7 mln zł, zostało zainstalowane w Pracowni Rezonansu Magnetycznego Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Każdego dnia z badań w tej pracowni korzysta kilkunastu pacjentów z województwa opolskiego.

- Nowy rezonans o polu magnetycznym 1,5 tesli pozwala nam na uzyskanie wysokiej jakości, bardziej szczegółowych obrazów narządów i tkanek w ciele. Za jego pomocą wykonujemy badania mózgowia, kręgosłupa, stawów, jamy brzusznej i miednicy. Nowościami są m.in. możliwości mapowania mięśnia sercowego czy wykonywania badań naczyniowych, także np. u pacjentów z niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do badania tomograficznego - wylicza dr n. med. Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej USK w Opolu.

- Podczas jednej sekwencji na nowym rezonansie jesteśmy w stanie uzyskać więcej informacji, co w niektórych przypadkach pozwala też na skrócenie czasu badania - dodaje dr Sznajder.

Co ważne dla pacjenta, nowe urządzenie pracuje ciszej, a dodatkowym, istotnym atutem jest większa wewnętrzna średnica rezonansu, która wynosi 70 cm, dzięki czemu z badań mogą korzystać osoby ze znaczną otyłością.

 

Badanie MR jest bezbolesne i nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Jednym z ograniczeń w korzystaniu z takich badań są rozruszniki serca - u takich pacjentów konieczne jest przeprogramowanie rozruszników przed wykonaniem badania. Z kolei większość współcześnie stosowanych instrumentariów ortopedycznych czy stomatologicznych - jak tłumaczy dr Katarzyna Sznajder - nie stanowi przeciwwskazania do badań na urządzeniu o takiej - jak w USK - mocy pola magnetycznego.

- Wbrew pozorom im silniejsze pole magnetyczne rezonansu, tym większa specjalizacja badań, ale też więcej ograniczeń dla pacjentów - wyjaśnia lekarz radiolog z USK.

Nowy rezonans kosztował 6 964 247,70 zł i został niemal w całości sfinansowany z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia w kwocie 6 923 158,64 zł. W ramach inwestycji odświeżono i zmodernizowano Pracownię Rezonansu Magnetycznego ZDO, m.in. pokój przyjęć pacjentów wyposażono w dwie kabiny do przygotowania się do badania. Całość kosztowała 7 236 111,14 zł.

Żeby zamontować urządzenie w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, konieczne było wykucie otworu w ścianie pracowni, dostosowanego do wielkości magnesu.

 

 

 

Przewiń do góry