Katarzyna Kapeluszna z Pododdziału Alergologii na konferencji w Gdańsku dzieliła się doświadczeniami z immunoterapii alergenowej

Data publikacji:
04/01/2023

Katarzyna Kapeluszna.

Lek. Katarzyna Kapeluszna uczestniczyła w Ogólnokrajowej Konferencji Naukowej w Gdańsku, dotyczącej anafilaksji, alergii na jady owadów błonkoskrzydłych oraz mastocytozy.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie, że, w gronie wybitnych specjalistów, mogłam podzielić się swoimi doświadczeniami z leczenia pacjentów z alergią na jad owadów, po przebytych reakcjach anafilaktycznych - komentuje Katarzyna Kapeluszna z Pododdziału Chorób Wewnętrznych i Alergologii USK w Opolu i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii, Endokrynologii i Gastroenterologii Uniwersytetu Opolskiego.

Immunoterapia alergenowa stosowana w pododdziale USK w Opolu u osób z groźnymi reakcjami na jad owadów jest leczeniem ratującym życie.

- Immunoterapia przebiega w dwóch fazach: indukcji i podtrzymującej. Polega na podskórnym podawaniu jadu owadów, po którym pacjent miał objawy alergii systemowej. Konieczne jest kontynuowanie szczepień jadem przez 3-5 lat wg ustalonego schematu - wyjaśnia Katarzyna Kapeluszna.

I podkreśla, że jest to terapia bezpieczna i skuteczna, o czym świadczy fakt, że niektórzy z pacjentów USK, będący w trakcie immunoterapii, zostali ponownie użądleni przez owady i nie wystąpiły u nich groźne reakcje. - Bardzo się z tego cieszymy - podsumowuje lekarka.

Przewiń do góry