Nowy sprzęt do diagnostyki, sfinansowany ze zbiórki WOŚP, uzupełnił wyposażenie Oddziału Laryngologii i Poradni Audiologicznej

Data publikacji:
19/01/2023

Pielęgniarka Małgorzata Czampora z Oddziału Laryngologii z fiberoskopem.

WOŚP wspiera sprzętem Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, a wcześniej Wojewódzkie Centrum Medyczne, od wielu lat. Łączna wartość darowizn przekroczyła 9,3 mln zł. Po 29. „Finale WOŚP z głową” do naszego szpitala trafiło pięć nowych urządzeń do diagnostyki laryngologicznej.

Na zdjęciu pielęgniarka Oddziału Laryngologii Małgorzata Czempora z fiberoskopem do badania najmniejszych dzieci.

- Do Poradni Audiologii i Oddziału Laryngologii otrzymaliśmy dwa urządzenia do badania potencjałów wywołanych, które możemy wykorzystywać do badania osób dorosłych, ale - co jeszcze cenniejsze - do diagnostyki małych dzieci, m.in. przy kwalifikacji do wszczepienia implantu ślimakowego - wyjaśnia dr n. med. Jerzy Jakubiszyn, zastępca kierownika Oddziału Laryngologii. - Ten aparat podaje dźwięk i sam rejestruje reakcję z Centralnego Układu Nerwowego, a następnie ocenia, na jakim etapie drogi słuchowej jest patologia. To dla nas lekarzy, cenna wiedza, której nie możemy pozyskać w innych sposób od dziecka, które nie mówi.

Dwa aparaty do tympanometrii, które również znalazły się na wyposażeniu poradni oraz oddziału, także służą do badania słuchu, oceny stanu ucha środkowego i pomagają w diagnostyce schorzeń słuchu u dzieci.

Do oddziału trafił także cienki fiberoskop, który pozwala na ocenę nosa, nosogardła i uszu u najmniejszych dzieci, u których przewody nosowe i słuchowe są bardzo wąskie. - Obraz z kamery, umieszczonej na końcu urządzenia, widzimy na monitorze komputera. Pozwala nam to na ocenę przewodów - dodaje dr Jerzy Jakubiszyn.

WOŚP wspiera sprzętem Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, a wcześniej Wojewódzkie Centrum Medyczne, od wielu lat. Pierwsze urządzenia, sfinansowane ze zbiórek WOŚP, w naszym szpitalu  pojawiły się w końcówce lat 90-tych. Po kolejnych finałach szpital zwracał się do fundacji o wsparcie urządzeniami.

W ten sposób na oddziały dziecięce (Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków, Pediatrii, Chirurgii Dziecięcej) pozyskaliśmy m.in. sprzęt do diagnostyki, ale też np. łóżka do pielęgnacji, czy materace do utrzymywania temperatury małych pacjentów.

Dzięki WOŚP uzupełniliśmy też wyposażenie poradni diabetologicznych dla dzieci i dorosłych (m.in. w pompy insulinowe), Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (w aparaty USG czy kardiomonitory), Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (w respirator) czy Bloku Operacyjnego (m.in. w aparaty do znieczulania dzieci i sprzęt do zabiegów chirurgii dziecięcej). Łączna wartość darowizn przez te lata przekroczyła 9,3 mln zł.

 

USK włącza się w 31. Finał WOŚP w Opolu. W miniony poniedziałek gościli u nas „Alpiniści dla WOŚP”, którzy razem ze strażakami OSP ze Sławic „myli” okna i odwiedzili oddziały dziecięce.

plakat promujący wydarzenie "Pigułka wiedzy o sepsie"

A w kolejny poniedziałek, 23 stycznia, w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego lekarze i studenci z naszego szpitala i uniwersyteckiej Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii poprowadzą spotkanie na temat sepsy dla uczniów opolskich szkół średnich.    

Przewiń do góry