Miniwykłady na temat sepsy dla uczniów szkół średnich poprowadzili studenci i lekarze USK i UO

Data publikacji:
24/01/2023

Spotkanie edukacyjne na temat sepsy dla uczniów szkół średnich poprowadzili lekarze z USK i UO oraz studenci kierunku lekarskiego.W poniedziałek, 23 stycznia lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Opolskiego oraz studenci Wydziału Lekarskiego, w Studenckim Centrum Kultury UO, poprowadzili spotkanie edukacyjne dla uczniów opolskich szkół średnich na temat sepsy. Było to jedno z wydarzeń 31. Finału WOŚP w Opolu.

Sala SCK była wypełniona niemal w komplecie. - Otrzymaliśmy zgłoszenia udziału 280 uczniów z siedmiu opolskich szkół średnich. To pokazuje, że pomysł został bardzo dobrze przyjęty. Cieszymy się, że mogliśmy dzielić się wiedzą i doświadczeniem medycznym i w ten sposób włączyć w 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  - mówił Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu. 

Wystąpienia przygotowali lekarze anestezjolodzy z USK i UO i studenci Studenckiego Koła Naukowego Anestezjologii i Intensywnej Terapii: Maciej Adamczyk, Sabina Długajczyk, Sebastian Lechowski, Aleksandra Węglarz, Daria Rutczyk, Justyna Pawłowska i Nina Urantówka.

 

Gościem specjalnym był pacjent pan Marek Hulbój, który został wyleczony z sepsy, spędzając w szpitalach, w tym na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK w Opolu, trzy miesiące.

- Sepsa jest rodzajem rozregulowania organizmu wywołanego infekcją. Dochodzi do niej, kiedy organizm nie radzi sobie ze zwalczaniem patogenów powodujących infekcję. Prowadzi to do niewydolności wielonarządowej – wyjaśniał (w nagraniu przesłanym do uczestników spotkania z konferencji)  dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, prof. UO, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Opolskiego.

- Skrajnie ciężka postać sepsy, zwana wstrząsem septycznym, powinna być obligatoryjnie leczona w oddziale intensywnej terapii, bo śmiertelność u takich pacjentów jest bardzo wysoka, sięga nawet kilkudziesięciu procent. Fundamentalne znaczenie w skuteczności terapii sepsy ma czas. Wczesne jej wdrożenie znacząco zwiększa szanse na przeżycie - wyjaśniał profesor.

USK, a wcześniej Wojewódzkie Centrum Medyczne, od wielu lat korzysta ze wsparcia WOŚP. Łączna wartość sprzętu i wyposażenia podarowanego przez te lata przekroczyła 9,3 mln zł.

Tylko w 2022 roku, po zakupach WOŚP ze zbiórki z 29. finału, nowe urządzenia do diagnostyki, szczególnie słuchu u najmłodszych dzieci, trafiły do Oddziału Laryngologii i Poradni Audiologicznej. 

W ramach 31. finału zbiórkę do swojej e-skarbonki i licytację alpinistycznej usługi mycia okien nagłaśniali w USK alpiniści przemysłowi, prowadząc akcję "Alpiniści dla WOŚP".

Przewiń do góry