26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji. USK włącza się w krajowy program, identyfikując i przygotowując dawców

Data publikacji:
26/01/2023

Karetka zespołu transplantacyjnego przed USK w Opolu.

Za zaangażowanie w Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej nasz szpital przez ostatnie dwa lata otrzymał z Ministerstwa Zdrowia 1,6 mln zł na doposażenie w sprzęt Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, którego zespół zajmuje się identyfikacją i przygotowaniem dawców.   

Na zdjęciu karetka zespołu transplantacyjnego przed SOR USK w Opolu.

Dzięki zakupom sfinansowanym z ministerialnej puli w 2022 roku do oddziału trafiły m.in. zaawansowany aparat do monitorowania ciśnienia śródczaszkowego, wideoendoskop intubacyjny oraz najwyższej klasy respirator.

- To sprzęt, który służy do optymalizacji leczenia chorych z ciężkimi urazami czaszkowo-mózgowymi i zwiększenia bezpieczeństwa chorego leczonego z powodu niewydolności oddechowej - informuje dr n. med. Ryszard Gawda, zastępca ordynatora.

USK w Opolu jako wielospecjalistyczny szpital, prowadzący centrum urazowe, od lat włącza się w krajowy program transplantacji. Przeszkoleni lekarze z Oddziału AiIT współpracują z ogólnopolskim centrum ds. transplantacji Poltransplant, które zajmuje się koordynacją pobrań i prowadzi listy biorców.

- Naszą rolą jest identyfikowanie dawców, przeprowadzanie rozmów z ich bliskimi i - przy braku przeciwwskazań - przygotowanie zmarłych do pobrania narządów. Czasu na przeprowadzenie wymaganych prawem czynności, od momentu wysunięcia podejrzenia śmierci mózgowej, jest niewiele. Niezwykle trudno utrzymać taki organizm w kondycji pozwalającej na pobranie narządów w idealnym stanie - opisuje lek. Maciej Gawor, ordynator OAiIT. - A potrzeby transplantacyjne są w Polsce ogromne.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 roku, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, w 1966 roku.

W ramach akcji "Środa z profilaktyką" Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował materiał informacyjny na temat transplantacji w Polsce, w tym film wideo "Twoja decyzja ratuje życie"

 

Przewiń do góry