Fragmenty z „życia” szpitalnych oddziałów dziecięcych uchwycone na kartach „Pulsu szkoły”
Data publikacji:Dwumiesięcznik jest przygotowywany i wydawany przez nauczycieli i wychowawców Zespołu Placówek Specjalnych przy zakładach opieki zdrowotnej w Opolu, pracujących z dziećmi leczonymi m.in. na oddziałach naszego szpitala.
Niemal 50-stronicowy numer listopadowo-grudniowy można poczytać w świetlicach oddziałów Pediatrii i Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, gdzie m.in. pracują nauczyciele z opolskiego ZPS. Na okładce zdjęcie kartek świątecznych z bożonarodzeniowymi choinkami, wykonanych przez pacjentów przebywających przed świętami w szpitalach.
Wewnątrz m.in. relacje zdjęciowe z Dnia Pluszowego Misia i wizyty św. mikołaja w naszym szpitalu, ale też przepis na pierniczki i polecane dla rodziców zabawy wspomagające integrację sensoryczną dziecka, dalej artykuł o leczniczych aspektach śmiechu i kolejny – o atakach złości u dziecka, wreszcie kolejna galeria zdjęć prac plastycznych, wykonywanych przez pacjentów oddziałów dziecięcych w okresie przedświątecznym i fotorelacja z robienia kartek świątecznych, które trafiły następnie do kombatantów, nauczycieli emerytów i chorego chłopca.
- Tematy przynosi nam codzienność. Relacjonujemy wydarzenia, które dzieją się na oddziałach, wspólne prace wykonywane razem z pacjentami. Zachęcamy dzieci i młodzież do brania udziału w konkursach artystycznych – opisuje Barbara Karpińska z ZPS, nauczycielka języka polskiego, muzyki i plastyki na szpitalnych oddziałach.
– Staramy się, na ile to możliwe w czasie choroby, żeby nauka w szpitalu przypominała tę z ich szkół. Wspólnie osiągamy też sukcesy. Uczniowie – pacjenci, których namówiłam do udziału w jednym z ogólnopolskich konkursów plastycznych, otrzymali nagrody, więc w jednym z numerów „Pulsu Szkoły” pokazaliśmy te prace, w kolejnym napisaliśmy o sukcesie, a na zdjęciach pokazaliśmy nagrody, które przesłaliśmy do domów autorów zwycięskich prac - opisuje Barbara Karpińska.
- Edukacja w warunkach szpitalnych bezwzględnie wymaga dostosowania się do stanu zdrowia małych pacjentów. Nauczyciele i wychowawcy z Zespołu Placówek Specjalnych przy zoz w Opolu wiedzą, jak to robić i mają w tym zakresie duże doświadczenie. My natomiast zabiegamy, żeby zapewnić jak najlepsze warunki hospitalizacji, ale także kształcenia. W oddziałach Pediatrii i Chirurgii Dziecięcej mamy dobrze wyposażone świetlice, w których dzieci i młodzież spędzają czas na zabawie i nauce - komentuje dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa.