MISJA SZPITALA:

Nie szkodzić, lecz działać dla dobra chorego

14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy.

dzień cukrzycy.jpegLeczeniem cukrzycy i jej powikłań zajmują się diabetolodzy. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym niepełnoletni pacjenci z tym schorzeniem trafiają na Oddział Pediatrii i do dedykowanej im Poradni Diabetologicznej, a dorośli są pod opieką specjalistów z Pododdziału Chorób Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii oraz poradni.  

Od stycznia do końca października br. w Poradni Diabetologicznej USK przyjęto niemal 3,9 tys. pacjentów, z czego niemal 1,3 tys. - do 18 roku życia. Podobną liczbę takich porad i konsultacji udzielono przez cały 2020 r. (niemiarodajny z powodu rozwoju pandemii koronawirusa)

Więcej informacji o oddziałach i poradni diabetologicznej można znaleźć pod następującymi linkami:

  • http://www.usk.opole.pl/oddzialy/oddzial-pediatrii
  • http://www.usk.opole.pl/poradnie/poradnia-diabetologiczna
  • http://www.usk.opole.pl/oddzialy/pododdzial-chorob-wewnetrznych-endokrynologii-i-diabetologii

Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony 14 listopada - w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną 20 lat temu -  w 1991 roku.

Cukrzyca to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie – według WHO choruje na nią 175 milionów ludzi, zaliczana jest także do chorób cywilizacyjnych. Zapadają na nią ludzie młodzi i starsi, bez względu na płeć, rasę, rejon świata, w którym życja. Zachorowalność na nią wzrasta – według WHO w 2025 roku liczba chorych przekroczy 300 milionów.

Doświadczeniami z leczenia cukrzycy u dzieci dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii, prof. Uniwersytetu Opolskiego, dzieliła się w listopadowym wydaniu czasopisma "Opole i kropka".

Mówiła, że pod pojęciem cukrzycy mieszczą się jednostki chorobowe, które łączy brak biologicznego działania insuliny. - Objawami, wynikającymi ze zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi, są: wzmożony głód i pragnienie, suchość w ustach, nagła utratę masy ciała, częste oddawanie moczu, osłabienie, łatwa męczliwość, drażliwość, trudności z koncentracją. Wśród dorosłych najbardziej powszechna jest cukrzyca typu 2, wśród dzieci rasy białej - typu 1 - wyjaśniała profesor Chobot.

- Ryzyko zachorowania u osób rodzinnie obciążonych tą chorobą jest znacznie wyższe, jednak aż u 85–90% dzieci diagnozowanych po raz pierwszy choroba nie występuje u krewnych pierwszego stopnia. Istotą cukrzycy typu 1, którą jako diabetolog dziecięcy i pediatra się zajmuję, jest niedobór insuliny spowodowany z reguły powolną, lecz ostateczną autodestrukcją komórek β (produkują w trzustce insulinę). Dlaczego tak się dzieje, jak temu zapobiegać i skutecznie hamować, jeszcze nie wiadomo. Analizy wskazują, niestety, na perspektywę blisko 4-krotnego wzrostu zachorowań na cukrzycę u dzieci - podała.

Całą rozmowę z prof. Chobot można przeczytać pod tym linkiem: https://www.opole.pl/dla-mieszkanca/opole-i-kropka/opole-i-kropka-112021

W październiku br. przedstawiciele zespołu diabetologii dziecięcej USK prezentowali wyniki swoich badań na międzynarodowej konferencji ISPAD, o czym informacje można znaleźć pod linkiem: http://www.usk.opole.pl/aktualnosci/diabetolodzy-dzieciecy-z-usk-prezentowali-wyniki-swoich-badan-na-miedzynarodowej

W tym samym miesiącu oddziałowa Pediatrii Krystyna Gębuś-Dinter została wyróżniona tytułem Anioła PFED: http://www.usk.opole.pl/aktualnosci/pielegniarka-oddzialowa-pediatrii-usk-krystyna-gebus-dinter-wyrozniona-tytulem-aniola

Diabetologia dziecięca USK jest w czołówce ośrodków na świecie, które mogą się pochwalić dobrymi wynikami swoich pacjentów, o czym można przeczytać tutaj: http://www.usk.opole.pl/diabetologia-dziecieca-usk-w-czolowce-osrodkow-na-swiecie-dzielimy-sie-doswiadczeniami

 
 

Przewiń do góry