Od 2022 roku operacje wszczepienia implantów ślimakowych wykonywane są w naszym szpitalu

Data publikacji:
15/02/2023

Operacja wszczepienia implantu ślimakowego. Jutro przypada 66. rocznica przeprowadzenia pierwszej na świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego. 25 lutego 1957 r. wykonał ją w Paryżu otochirurg Charles Eyries we współpracy z fizykiem medycznym Andre Djourno.

Aparat ten dawał poczucie dźwięków otoczenia, ale bez możliwości rozumienia mowy i w związku z rozczarowaniem pacjenta został usunięty.

W latach 70-tych programy leczenia głuchoty za pomocą seryjnie produkowanych implantów ślimakowych uruchomiono w USA, Francji i Austrii.

W Polsce pionierem był prof. Henryk Skarżyński, który pierwszego pacjenta zoperował 16 lipca 1992 r.

W lutym 2022 r. wykonywanie zabiegów wszczepiania implantów ślimakowych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu rozpoczął prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału i Kliniki Otolaryngologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego, z zespołem oddziału i bloku operacyjnego naszego szpitala (na zdjęciu poniżej).

Zespół na bloku operacyjnym po pierwszej w USK operacji wszczepienia implantu ślimakowego.

W pierwszym roku prowadzenia programu wszczepów implantów ślimakowych w USK w Opolu opolski zespół wykonał ponad 20 takich zabiegów u dzieci i dorosłych.

 

Przewiń do góry