WOŚP podaje wyniki 31 Finału. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup urządzeń do diagnostyki sepsy

Data publikacji:
16/02/2023

Badania mikrobiologiczne708 tys. zł zebrał Sztab WOŚP Opole podczas 31. Finału WOŚP. Deklarowana kwota w kraju to niemal 155 mln zł. W tym roku akcja prowadzona była pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!". - Cieszy nas, że pieniądze ze zbiórki mają być przeznaczone na zakup urządzeń do diagnostyki - komentuje Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu włączył się także w tegoroczną akcję. Najpierw "Alpiniści dla WOŚP" - razem ze strażakami – „myli” okna na oddziałach dziecięcych i odwiedzili małych pacjentów, promując swoje akcje i e-skarbonkę.

Następnie lekarze z naszego oddziału i kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Opolskiego oraz studenci kierunku lekarskiego poprowadzili miniwykłady na temat sepsy dla uczniów opolskich szkół średnich, w Studenckim Centrum Kultury.

- Sepsa jest rodzajem rozregulowania organizmu wywołanego infekcją. Dochodzi do niej, kiedy organizm nie radzi sobie ze zwalczaniem patogenów powodujących infekcję. Prowadzi to do niewydolności wielonarządowej - wyjaśniał dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, prof. UO, kierownik oddziału i uniwersyteckiej kliniki.

- Skrajnie ciężka postać sepsy, zwana wstrząsem septycznym, powinna być obligatoryjnie leczona w oddziale intensywnej terapii, bo śmiertelność u takich pacjentów jest bardzo wysoka, sięga nawet kilkudziesięciu procent. Fundamentalne znaczenie w skuteczności terapii sepsy ma czas. Wczesne jej wdrożenie znacząco zwiększa szanse na przeżycie.

- Cieszy nas, że fundacja WOŚP zapowiedziała, że pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń do diagnostyki - komentuje Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu.

To właśnie tu wykonywane są badania m.in. pod kątem sepsy, polegające na identyfikacji mikroorganizmów wywołujących zakażenie i oznaczenia lekooporności, czyli wskazania leków skutecznych w terapii danego pacjenta.

- Szybkość uzyskania wyników tych badań ma ogromne znaczenie, bo sepsa może postępować w błyskawicznym tempie, stąd pomysł fundacji na doposażenie laboratoriów w nowoczesne urządzenia umożliwiające jak najszybszą diagnostykę jest znakomitym pomysłem – komentuje Joanna Kowalska.  

USK, a wcześniej Wojewódzkie Centrum Medyczne, od wielu lat korzysta ze wsparcia WOŚP. Łączna wartość sprzętu i wyposażenia podarowanego przez te lata przekroczyła 9,3 mln zł. Tylko w 2022 roku nowe urządzenia do diagnostyki, szczególnie słuchu u najmłodszych dzieci trafiły do Oddziału Laryngologii i Poradni Audiologicznej


 

 

Przewiń do góry