Regionalne Centrum ECMO

infoicon.png    Informacje ogólne

ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) jest formą pozaustrojowego (czyli prowadzonego poza organizmem pacjenta) podtrzymywania życia chorego, który znajduje się w stanie skrajnie ciężkim. Regionalne Centrum ECMO (RC ECMO) w Opolu działa w USK nieprzerwanie od 9 stycznia 2019 roku.

Kadra medyczna

Działalnością RC ECMO kieruje dr hab. n. med. Tomasz Czarnik. Pozostały trzon zespołu stanowi personel OAiIT USK – specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii, pielęgniarki intensywnej terapii oraz fizjoterapeuci specjalizujący się w rehabilitacji krytycznie chorych.

 

Procedura zgłoszenia pacjenta

  1. Zgłoszenie chorego do terapii ECMO następuje drogą telefoniczną – tel. 77/45-20-303. Telefon jest odbierany przez całą dobę przez dyżurującego lekarza RC ECMO. Alternatywnym numerem telefonu jest: 77/ 45-20-952 lub 77/ 45-20-953.
  2. Po zgłoszeniu pacjenta proszę wypełnić PDFFormularz zgłoszenia pacjenta do ECMO (180,31KB)
  3. Wypełniony formularz należy niezwłocznie przesłać na adres

Prosimy o dokładne wypełnienie wszystkich rubryk formularza zgłoszeniowego w tym pozostawienie dwóch numerów telefonu do kontaktu z oddziałem zgłaszającym chorego.

Bardzo ważne: zapraszamy do zgłaszania pacjenta na wczesnym etapie leczenia ciężkiej postaci ostrej niewydolności oddechowej o różnej etiologii.

Uwaga: w RC ECMO działa zespół wyjazdowy, który ma możliwość przybycia do szpitala zgłaszającego pacjenta, następnie rozpoczęcia w nim terapii ECMO i bezpośrednio potem przetransportowania pacjenta do Centrum ECMO w Opolu.

Od 6 listopada 2020 roku Regionalne Centrum ECMO w Opolu jest aktywnym członkiem Extracorporeal Life Support Organization – ELSO.

Certyfikat ELSO dla RC ECMO Opole.jpeg

Przewiń do góry