Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków
Telefony kontaktowe
Ordynator | 77 45 20 730 |
Pokój lekarzy | 77 45 20 732 |
Sekretariat | 77 45 20 734 |
Koordynator Oddziału | 77 45 20 735 |
e-mail:
Personel
Kierownik:
lek. med. Dorota Granatowska
Koordynator Oddziału:
mgr Jolanta Nestorak
Charakterystyka
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jest jedynym oddziałem tego typu w województwie. Rejon jego działania obejmuje około milion mieszkańców. Bazę Oddziału stanowi 13 stanowisk intensywnej terapii.
Głównymi wskazaniami do leczenia w oddziale są: ostra niewydolność oddechowa, ostra niewydolność krążenia, zwłaszcza wstrząs o różnym podłożu, ostre dysfunkcje centralnego układu nerwowego (śpiączka, stan drgawkowy), ciężkie zakażenia (w tym sepsa), różnego rodzaju zatrucia, urazy (w tym wielonarządowe), ciężkie oparzenia, niedotlenienie okołoporodowe.
Specjalizujemy się zwłaszcza w leczeniu najcięższych postaci niewydolności oddechowej z użyciem wentylacji oscylacyjnej (HFOV) i tlenku azotu. Wśród noworodków szczególne miejsce zajmują dzieci z ostrym niedotlenieniem okołoporodowym, różnego rodzaju wadami wrodzonymi, wymagające leczenia operacyjnego oraz skrajnie niedojrzałe wcześniaki.
Jako jeden z pierwszych w Polsce oddziałów wprowadziliśmy leczenie noworodków z niewydolnością oddechową za pomocą wentylacji oscylacyjnej (HFOV) i wziewnego tlenu azotu oraz leczenie noworodków z ciężkim niedotlenieniem okołoporodowym, za pomocą selektywnej hipotermii głowy.
Zajmujemy się także przygotowywaniem i znieczulaniem dzieci w Pracowni Endoskopowej oraz Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.
OAITDiN stanowi zaplecze dla oddziałów zabiegowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, szczególnie dla Oddziału Chirurgii Dziecięcej. Przebywają w nim pacjenci wymagający szczególnej opieki okołooperacyjnej.
W codziennej opiece i leczeniu naszych pacjentów korzystamy z pomocy pracowników innych oddziałów i pracowni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, oraz współpracujemy z klinikami i szpitalami specjalistycznymi na teranie całego kraju.
Ambulans N to jedyna w województwie karetka, służąca do międzyszpitalnego przewozu noworodków. Jest to ambulans przystosowany do przewozu pacjentów ze skrajnie ciężką niewydolnością oddechową, wymagających podaży tlenku azotu.
Lokalizacja
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków znajduje się na pierwszym piętrze w budynku numer H
-
25/01/2023
Poszukujących pracy w zawodach medycznych zapraszamy 30 stycznia na spotkanie online
W ostatni poniedziałek miesiąca w godz. 10:00 - 11:00 zapraszamy osoby chcące pracować jako: pielęgniarka/pielęgniarz, ratowniczka medyczna/ratownik medyczny, technik elektroradiologii, technik sterylizacji, opiekun medyczny. Do podjęcia pracy w charakterze opiekuna medycznego zachęcamy też studentów kierunków medycznych (zdrowie publiczne, lekarski) po ukończeniu II roku. -
29/12/2022
W mijającym roku zrealizowaliśmy inwestycje za ponad 62,5 mln zł i rozszerzyliśmy działalność medyczną
Uruchomione Centrum Naukowo-Badawcze, zmodernizowana centralna rejestracja i wejście główne oraz punkt pobrań w laboratorium, rozbudowana poczta pneumatyczna, doposażone w nowy sprzęt oddziały i poradnie - tak zmienił się w 2022 r. nasz szpital. W realizowanych programach zdrowotnych udział wzięło ponad 1600 mieszkańców. -
03/10/2022
Jubileuszową konferencję szkoleniowo-naukową organizuje 7-8 października w Prószkowie Opolski Oddział Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki
- Po przerwie spowodowanej pandemią wracamy do organizacji konferencji. M.in. podzielimy się na niej doświadczeniami z pracy w czasie pandemii COVID-19 - mówi Katarzyna Kaźmierczak, nowa przewodnicząca Oddziału Opolskiego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków USK w Opolu. -
04/08/2022
"Dużo zdrowia". Specjalne wydanie Indeksu z okazji 5-lecia działalności uniwersyteckiego szpitala
5 lat temu szpital przy al. Witosa w Opolu przekształcono w kliniczny. Samorząd Województwa Opolskiego przekazał placówkę Uniwersytetowi Opolskiemu. Najważniejsze zmiany przedstawiliśmy w jubileuszowym wydaniu "Indeksu". Zapraszamy do lektury. -
17/06/2022
Dni otwarte (stacjonarne i online) dla kandydatów do pracy na stanowisku pielęgniarka/pielęgniarz. Zapraszamy
W każdy ostatni poniedziałek miesiąca organizujemy dni otwarte w formule stacjonarnej - w szpitalu i online - przez platformę Teams.