9 marca akcja profilaktyczna: badania ciśnienia krwi i informacje o chorobach nerek

Data publikacji:
08/03/2023

Grafika Światowy Dzień Nerek.9 marca, z okazji Światowego Dzień Nerek, w holu głównym naszego szpitala, przy Rejestracji Centralnej, w godz. 08:00 – 15:00, będzie można skorzystać z pomiaru ciśnienia krwi i uzyskać informacje na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nerek.

- Nasza akcja ma na celu podniesienie świadomości znaczenia profilaktyki chorób nerek. Organizujemy ją wspólnie ze studentami z koła naukowego „Medycyny Ratunkowej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych – RatINef” w Światowym Dniu Nerek - mówi dr hab. n med. Tomasz Porażko, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Nefrologii w USK i uniwersyteckiej Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii.

 

Rocznie w naszym szpitalu wykonujemy ponad 14,5 tys. dializ, na oddziale w minionym roku hospitalizowaliśmy ponad 2 tys. pacjentów, a w poradni przyjęliśmy ich ponad 800.

- Ze stałego leczenia dializami, hemodializą i dializa otrzewnową, w Polsce korzysta ponad 19,5 tys. osób. Przez analogię z badań światowych, na choroby nerek nerki choruje około 4 mln Polaków. Aż 9 spośród 10 chorych o tym nie wie, ponieważ we wczesnych stadiach choroby nerek nie dają wyraźnych objawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, szczególnie u osób z grup ryzyka. Regularne kontrolowanie parametrów nerkowych przez wykonanie prostych badaniach laboratoryjnych pozwala wykryć choroby na wczesnym etapie - podaje prof. Porażko.

Do grup ryzyka należą osoby otyłe, z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami serca i naczyń, ale także nadużywające środki przeciwbólowe oraz mające krewnych, rodziców i rodzeństwo, cierpiących na schorzenia nerek.

Czynnikami sprzyjającym chorobie nerek jest palenie papierosów i otyłość, a profilaktyka - oprócz korzystania z badań laboratoryjnych - polega także na stosowaniu odpowiedniej diety, utrzymywaniu prawidłowej wagi i regularnej aktywności fizycznej.

 

 

Przewiń do góry