Uniwersytecka Klinika i Oddział Neurochirurgii organizatorami siódmej edycji kursu mikrochirurgicznego

Data publikacji:
03/04/2023

 Kurs mikrochirurgiczny. Czterodniowy kurs technik mikrochirurgicznych "Hands-on Microsurgery Course", dla specjalizujących się w tej dziedzinie lekarzy, poprowadziła szwajcarska wykładowczyni Rosmarie Frick. Pomysłodawcą i kierownikiem organizowanego po raz siódmy wydarzenia jest dr hab. n. med. Dariusz Łątka, kierujący uniwersytecką kliniką i oddziałem neurochirurgii naszego szpitala, prof. Uniwersytetu Opolskiego.   

- Zajęcia prowadzone były w laboratorium Centrum Medycyny Doświadczalnej w Katowicach, ponieważ placówka, kierowana przez prof. Jarosława Barskiego, zapewnia bardzo dobre warunki do takich ćwiczeń. Jest wyposażona w mikroskopy i mikronarzędzia stanowisk operacyjnych, ale przede wszystkim zapewnia dostęp do żywych szczurów laboratoryjnych, które są „pacjentami” szkolących się lekarzy. Bardzo za to kierownictwu CMD dziękujemy - informuje prof. Dariusz Łątka.

I zaznacza, że wielkie podziękowania należą się przede wszystkim dla prowadzącej szkolenie Rosmarie Frick. To pochodząca z Zurichu pielęgniarka, doktor honoris causa uniwersytetu w Ankarze w Turcji, która przez wiele lat pracowała u boku Gaziego Yasargila, szefa ankarskiej neurochirurgii, uważanego za ojca nowoczesnej mikrochirurgii (w latach 60-tych XX w. wprowadził on mikroskop operacyjny do neurochirurgii). Tam też powstało pierwsze w świecie centrum kształcące neurochirurgów, tam kształcili się opolscy neurochirudzy.

- To przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsora strategicznego i dostawcy nici oraz firmy udostępniającej mikroskopy - dodaje prof. Łątka i zapowiada kolejne takie kursy.

Przewiń do góry