Programy lekowe dla pacjentów, którzy nie uzyskują pełnego wyrównania chorób endokrynologicznych w standardowej terapii

Data publikacji:
04/04/2023

grafika programy lekowe Trzy takie programy realizowane są przez Pododdział Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii, kierowany przez dr hab. n. med. Agatę Bronisz, prof. Uniwersytetu Opolskiego. Dają one możliwość prowadzenia leczenia wybranych schorzeń za pomocą innowacyjnych, drogich leków, których koszty są pokrywane przez NFZ.

Dotyczą:

  • leczenia ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie;
  • leczenia akromegalii pacjentów z niedostateczną kontrolą choroby w standardowej terapii analogami somatostatyny I generacji
  • leczenia choroby Cushinga w przypadku braku możliwości leczenia operacyjnego lub jego nieskuteczności. 

Uruchomienie tych programów w USK to dobra wiadomość dla pacjentów z wymienionymi schorzeniami, u których standardowe postępowanie terapeutyczne nie przyniosło odpowiedniej poprawy lub wyleczenia. To także dobra wiadomość dla tych, którzy już korzystają z takich programów w innych ośrodkach, odległych od swojego miejsca zamieszkania i chcieliby zmienić miejsce leczenia.

- Żeby skorzystać z tej formy leczenia, pacjent powinien otrzymać od prowadzącego go lekarza endokrynologa skierowanie do naszej Poradni Endokrynologicznej. Następnie zgłasza się na umówioną wizytę z posiadaną dokumentacją medyczną. Na podstawie dokumentacji i badań diagnostycznych nasi specjaliści ustalą, czy pacjent spełnia warunki kwalifikacji do danego programu – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Bronisz.

I dodaje, że w zależności od specyfiki konkretnej terapii niektóre leki pacjent może sam ordynować w domu, a na podanie niektórych zgłasza się do poradni lub oddziału, np. raz w miesiącu. Leczenie trwa do końca życia.

- Wprowadzenie do zakresu świadczeń endokrynologicznych programów lekowych to kolejny etap rozwoju tej specjalności medycznej w USK w Opolu. W 2022 roku pozyskaliśmy specjalistyczny kontrakt w dziedzinie endokrynologii, najpierw na leczenie szpitalne, a następnie - na uruchomienie specjalistycznej poradni endokrynologicznej. Dotychczas świadczyliśmy w niej wizyty pohospitalizacyjne, zamykające proces diagnostyki i leczenia, przed przekierowaniem pacjentów do dalszej opieki ambulatoryjnej - przypomina dr n med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa. 

- Obecnie, dzięki zaangażowaniu zespołu profesor Agaty Bronisz i dodatkowemu finansowaniu NFZ, możemy zaproponować pacjentom z województwa opolskiego pełen zakres specjalistycznych usług medycznych z zakresu endokrynologii, co nas bardzo cieszy - komentuje dyrektor Kucharski.

 

Przewiń do góry