Lekarze z Oddziału Pediatrii i Poradni Diabetologii Dziecięcej uczestniczyli w międzynarodowej szkole ISPAD

Data publikacji:
24/04/2023

Agnieszka Ochab i dr hab. n. med. Agata Chobot uczestniczkami szkoły młodych naukowców ISPAD.

Lekarze z naszego szpitala uczestniczyli w międzynarodowej szkole ISPAD: dr hab. n. med. Agata Chobot jako mentor (na zdjęciu z prawej), a lek. Agnieszka Ochab jako autorka projektu badawczego.

- Rolą moją i pozostałych czterech mentorów podczas spotkania ISPAD Science School for Physicians jest indywidualna praca z uczestnikami, którzy zakwalifikowali się do danej edycji - w tym roku łącznie 23 lekarzy z pięciu kontynentów. Dyskutowaliśmy i dopracowywaliśmy zgłoszone przez nich projekty badawcze, żeby uzyskać jak najlepszą jakość tych badań, co finalnie przełoży się na opiekę nad dziećmi z cukrzycą – wyjaśnia Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego.

Jedną z uczestniczek tegorocznej szkoły ISPAD dla lekarzy była Agnieszka Ochab z Oddziału Pediatrii i Poradni Diabetologicznej dla Dzieci naszego szpitala. Jej projekt badawczy dotyczy najmłodszych dzieci z cukrzycą typu 1. - Holistyczna opieka diabetologiczna nad dziećmi przed 4 rokiem życia jest olbrzymim wyzwaniem, m.in. ze względu na dużą spontaniczność ich aktywności i spożywanych posiłków - ocenia prof. Chobot.

Tegoroczna, tygodniowa edycja szkoły dla młodych naukowców ISPAD, we włoskiej Verbanii, zakończyła się w piątek, 21 kwietnia.

ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes) to największe międzynarodowe towarzystwo naukowe, zajmujące się cukrzycą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Prof. Chobot jest członkiem zarządu grupy młodych naukowców JENIOUS ISPAD, a od jesieni 2022 r. także członkiem Rady Doradczej ISPAD. W skład rady, której kadencja trwa trzy lata, wchodzi 12 osób. Ich rolą jest doradzanie sześcioosobowemu zarządowi ISPAD.

Przypomnijmy, że w maju 2022 r. Oddział Pediatrii wraz z Poradnią Diabetologiczną dla Dzieci uzyskały przedłużenie certyfikatu jako Center of Reference inicjatywy SWEET, co jest dowodem na prowadzenie pediatrycznej opieki diabetologicznej w USK w Opolu zgodnie z polskimi i międzynarodowymi rekomendacjami. W ogólnoświatowym rejestrze ośrodków referencyjnych SWEET jest niemal 130 podmiotów, w tym kilka z Polski.

- Taki certyfikat to ważna informacja dla pacjentów - potwierdzenie, że leczymy cukrzycę według najnowszej dostępnej wiedzy, stosowanych praktyk klinicznych i przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Dzięki prowadzonym co pół roku porównaniom wyników ośrodków i spotkaniom łatwiej jest stale doskonalić działanie naszego zespołu - ocenia prof. Agata Chobot.

 

Przewiń do góry