Metabolizm leków tematem posiedzenia naukowo-szkoleniowego, organizowanego w naszym szpitalu przez PTDL w Opolu

Data publikacji:
16/05/2023

Posiedzenie szkoleniowo-naukowe PTDL w Opolu, prof. dr hab. Dariusz Sitkiewicz. W posiedzeniu udział brali członkowie opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej. - Zaprosiliśmy też studentów kierunku lekarskiego i pracowników naszego szpitala - mówi Ewa Gawrylak-Dryja, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i przewodnicząca PTDL w Opolu.

Wykłady wygłosili eksperci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Dariusz Sitkiewicz, który mówił o klinicznym znaczeniu metabolizmu leków - implikacjach dla terapii monitorowanej i dr hab. Grażyna Sygitowicz, która omówiła czynniki wpływające na aktywność metaboliczną.

Prezentację na temat „Spektrometrii mas w laboratorium diagnostycznym – jej zastosowaniu w TDM wygłosiła Karina Izdebska, a na temat "Terapii monitorowanej stężeniem leku – przeciwciała terapeutyczne, dlaczego?” - Maciej Stopa, obydwoje z firmy, która była partnerem posiedzenia.

 

- Takie szkolenia organizujemy w ramach działalności PTDL średnio raz w miesiącu, z wyłączeniem wakacji. To było to tyle szczególne, że mówiliśmy na nim o współpracy między lekarzami, diagnostami laboratoryjnymi, a farmakologami klinicznymi, stąd zaproszenie skierowaliśmy też do lekarzy i farmaceutów z naszego szpitala oraz studentów kierunku lekarskiego - opowiada Ewa Gawrylak-Dryja.

- Monitorowanie leków podczas terapii, metody oznaczania monitorowania leków to ważny aspekt w hospitalizacji pacjentów, w której stosuje się antybiotyki, immunosupresanty, antydepresanty, leki przeciwbólowe i wszystkie, te, które leczą, ale też mogą być toksyczne dla organizmu. Ponieważ każdy z nas inaczej metabolizuje leki, ważne jest kontrolowanie dawek podczas procesu leczenia - opisuje Ewa Gawrylak-Dryja. 

Uczestniczący w szkoleniu członkowie PTDL uzyskali za udział punkty niezbędne do udokumetowania wymaganego prawem doskonalenia zawodowego. W województwie opolskim do PTDL należy ok. 100 diagnostów laboratoryjnych.  

 

Przewiń do góry