Dr n. med. Agnieszka Wojdyła-Hordyńska dzieliła się doświadczeniem z przeprowadzania ablacji podczas międzynarodowych warsztatów

Data publikacji:
19/05/2023

Międzynarodowe warsztaty w Aninie. Transmisja zabiegu z udziałem dr Agnieszki Wojdyły-Hordyńskiej. Kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Agnieszka Wojdyła-Hordyńska (na zdjęciu - z prawej) dzieliła się doświadczeniem z przeprowadzania ablacji podczas międzynarodowych warsztatów organizowanych przez Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie (Aninie).

Dr n. med. Agnieszka Wojdyła-Horodyńska z Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego razem z dr n. med. Patrycją Pruszkowską-Skrzep ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonały - podczas transmitowanych na żywo dla uczestników warsztatów zabiegów -  ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem balonu RF.

- Ablacja serca jest małoinwazyjnym zabiegiem kardiologicznym, którego celem jest wyeliminowanie zaburzeń rytmu serca (arytmii). Ablacja, której nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „ablacio”, oznaczającego oddzielenie, odjęcie, jest metodą leczenia, polegającą na wytworzeniu w sercu mikroskopijnych blizn, co usuwa przyczynę arytmii. Ablacja nie wpływa jednocześnie na funkcję serca w całości - nie zaburza jego kurczliwości. Efekt terapeutyczny osiąga się przy użyciu ciepła (koagulacja) lub zimna (mrożenie) - wyjaśnia dr Wojdyła-Hordyńska i podkreśla, że zaproszenie do prowadzenia zabiegu podczas międzynarodowego wydarzenia, z udziałem znakomitych kardiologów z całego świata, było wielką przyjemnością i nobilitacją.

W X Międzynarodowych Warsztatach Ablacyjnych w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie (Aninie), 8-9 maja br., udział wzięło blisko stu kardiologów i ekspertów z dziedziny elektrofizjologii z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych. W programie spotkania znalazły się prezentacje i wykłady poświęcone nowym technikom ablacyjnym, m.in. z zastosowaniem nawigacji robotycznej, systemu do elektroporacji czy właśnie balonu RF. Dzięki zabiegom transmitowanym na żywo do sali konferencyjnej uczestnicy warsztatów mieli możliwość interaktywnego udziału i kontaktu z wykonującymi zabiegi zespołami elektrofizjologów.

Zespół kardiologów - elektrofizjologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, działający w ramach oddziału kierowanego przez prof. dr. hab. n. med. Marka Gierlotkę, rocznie wykonuje ok. 1000 zabiegów  leczących zaburzenia rytmu serca.

- Kardiologia to jedna z dziedzin, którą w ostatnim czasie intensywnie rozwijamy w naszym szpitalu - zauważa dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa.

- Z jednej strony wynika to z potrzeb, bo choroby układu krwionośnego i serca zaliczane są do chorób cywilizacyjnych i liczba pacjentów z tymi schorzeniami systematycznie rośnie. Z drugiej strony mamy ambitny zespół specjalistów z tej dziedziny, którzy chcą się rozwijać zawodowo i naukowo, wprowadzając nowe techniki w praktyce klinicznej. To korzyść dla placówki, ale przede wszystkim dla mieszkańców województwa, którzy uzyskują na miejscu dostęp do tych najnowszych terapii – podkreśla dyrektor Kucharski. 

- Zabezpieczenie mieszkańców w obszarze chorób serca i naczyń to cel, który chcemy zrealizować, budując na terenie szpitalnym Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Zabiegamy o sfinansowanie tej inwestycji z puli rządowej. Jest ona ważna dla pacjentów z naszego regionu, bo będą mieli dostęp do nowoczesnego leczenia. Zapewni ona także rozwój naszej kadry medycznej i kształcenie na najwyższym poziomie studentów kierunku lekarskiego - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny. 

  

Przewiń do góry