Zastosowanie obrazowania holograficznego w zabiegach strukturalnych na sercu kardiolog z naszego szpitala prezentował na kongresie w Paryżu

Data publikacji:
23/05/2023

Zabieg MitraClip z wykorzystaniem obrazowania holograficznego. Na najważniejszym europejskim kongresie kardiologii inwazyjnej w Paryżu dr hab. n. med. Jerzy Sacha dzielił się doświadczeniami z wykorzystania obrazowania holograficznego w zabiegach strukturalnych na sercu

Kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych naszego szpitala przedstawił na paryskim kongresie prezentację na temat możliwości obrazowania holograficznego dla zabiegów strukturalnych na sercu.

- Jest to niezmiernie obiecująca metoda, w której rozwoju bardzo aktywnie partycypujemy. Mamy za sobą m.in. doświadczenia ze stosowania obrazowania holograficznego przy zabiegu naprawy zastawki mitralnej w sposób minimalnie inwazyjny bez otwierania klatki piersiowej, za pomocą systemu MitraClip. Zastosowaliśmy wspomaganie holograficzne przy tym zabiegu jako drudzy na świecie, po AKH w Wiedniu - relacjonuje dr hab. n. med. Jerzy Sacha, prof. Politechniki Opolskiej.

Prezentacja prof. Sachy na kongresie w Paryżu. Doświadczeniami z tego i innych zabiegów z zastosowaniem obrazowania holograficznego prof. Jerzy Sacha dzielił się na paryskim kongresie w ramach Innovators Day.  

- Lekarz operujący w goglach ma przed oczami dokładny obraz wewnętrznych struktury serca pacjenta, z możliwością obracania, powiększania oraz przecinania wirtualnie pracującego serca za pomocą własnych rąk oraz ruchów głowy - opisuje wykorzystanie holografii opolski kardiolog.

- Rodzi to ogromne perspektywy wykonywania zabiegów w nowej rzeczywistości, która dostarcza dotąd niedostępnych wizualizacji przy użyciu standardowych metod – komentuje prof. Sacha.

- Kardiologia to jedna z dziedzin w naszym szpitalu, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Choroby serca są zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Liczba osób wymagających leczenia z ich powodu systematycznie rośnie. Dlatego osiągnięcia naszych kardiologów cieszą tym bardziej - komentuje dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera.

I dodaje, że zarządzający szpitalem chcą zapewnić personelowi medycznemu jak najlepsze warunki pracy, a mieszkańcom jak najlepsze warunki leczenia, z wykorzystaniem najnowszych technologii.

- Stąd pomysł na budowę Uniwersyteckiego Centrum Sercowo-Naczyniowego, na które staramy się o pozyskanie finansowania z puli rządowej. Wspiera nas w tym środowisko opolskich kardiologów na czele z profesorem Markiem Gierlotką, szefem naszej kardiologii i dyrektorem Instytutu Nauk Medycznych UO - informuje Dariusz Madera.  

Przewiń do góry