Najlepsze życzenia dla naszych diagnostów laboratoryjnych z okazji ogólnopolskiego święta

Data publikacji:
26/05/2023

Dzień diagnosty 2023-fb2.jpeg

Z okazji święta zawodowego diagnostów laboratoryjnych wszystkim pracującym w tym zawodzie w naszym szpitalu składamy najlepsze życzenia zdrowia, satysfakcji z pracy i wszystkiego, co najlepsze - mówią dyrektor generalny Dariusz Madera i dyrektor ds lecznictwa dr n med. Andrzej Kucharski.

- Laboratoria, w których diagności są członkami zespołów są ważnym elementem zapewniającym prowadzenie skutecznego leczenia. W naszej jednostce działają one całodobowo, dzięki temu lekarze mają na bieżąco możliwość zlecania badań. We współczesnej medycynie to jeden z filarów prawidłowej i szybkiej diagnostyki oraz leczenia - wskazuje dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds lecznictwa.

W USK w Opolu diagności laboratoryjni pracują w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakładzie Mikrobiologii, Pracowni Immunologi Transfuzyjnej i Banku Krwi oraz Zakładzie Patomorfologii.

"Praca diagnostów laboratoryjnych - jak czytamy w ulotce wydanej na 20-lecie Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych - dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, predyspozycjach do chorób genetycznych, nowotworowych i immunologicznych, dzięki którym lekarz jest w stanie szybko postawić właściwą diagnozę, wybrać odpowiednią terapię i ocenić efekty leczenia. Poza tym dostarcza informacji o zakażeniach szpitalnych, narastaniu oporności wśród drobnoustrojów, doborze antybiotykoterapii. Ponadto pracą diagnostów laboratoryjnych jest przygotowywanie krwi i preparatów krwioleczniczych w celach przetoczeniowych dla pacjentów".

W Radzie KIDL diagnostów laboratoryjnych z województwa opolskiego reprezentują Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii naszego szpitala i Renata Mond-Paszek, zastępca kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej

W tym roku święto zawodowe diagnostów przypada w sobotę. W przededniu, w piątek, w naszym szpitalu zaplanowano spotkanie z diagnostami i pozostałymi pracownikami zakładów i pracowni, z udziałem dyrekcji.

 

Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych dr Antonina Dziedzic-Danel przedstawiła podczas tego spotkania prezentację na temat roli diagnostów w badaniach klinicznych, kierownik Zakładu Mikrobiologii Joanna Kowalska mówiła o zawodzie diagnosty w świetle nowej ustawy, a dietetyk Paulina Polok - na temat zdrowego odżywania w pracy zmianowej. Była to też okazja do zapoznania się z pracowniami w Centrum Naukowo-Badawczym.

Film o pracy diagnostów

- Dzień diagnosty obchodzony jest 27 maja z okazji odkrycia w 1961 r. kodu genetycznego. Według raportu NIK wyniki badań laboratoryjnych mają w ponad 70 proc. wpływ na decyzje terapeutyczne lekarzy. W kraju mamy niespełna 18 tys. diagnostów laboratoryjnych na ok. 38 mln Polaków. 20 lat temu powstał nasz samorząd zawodowy - podała Joanna Kowalska.

Przewiń do góry