Oddział Otorynolaryngologii
Telefony kontaktowe
kierownik | 77 45 20 680 |
dyżurka pielęgniarek | 77 45 20 681 |
pokój lekarzy | 77 45 20 682 |
sekretariat | 77 45 20 684 lub 77 54 13 684 |
pielęgniarka oddziałowa | 77 45 20 685 |
BERA-oddział | 77 45 20 687 |
telefon dla pacjentów | 77 45 20 688 |
e-mail:
Personel
Kierownik:
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski
Z-ca kierownika:
dr n. med. Tomasz Rekucki
Koordynator zespołu pielęgniarskiego:
mgr Karina Jeziorowska
Sekretariat:
st. sek. med. Aurelia Dąbska- Pobiedzińska
sek. med. mgr Katarzyna Skowron
Charakterystyka
Oddział liczy 22 łóżka. Wraz z współpracującą z nim Poradnią Laryngologiczną, prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie schorzeń z zakresu klasycznej laryngologii, jak też szeroko rozumianej chirurgii głowy i szyi.
Jako jedyny w województwie oferuje leczenie operacyjne nowotworów w zakresie głowy i szyi, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów krtani, nosa i zatok, języka, dna jamy ustnej, migdałków i podniebienia, ślinianek.
Przypadki te są weryfikowane histologicznie przez rejonowe poradnie laryngologiczne, a następnie kierowane do Poradni Laryngologicznej USK, gdzie następuje wstępna kwalifikacja do leczenia operacyjnego. W Poradni tej następuje też weryfikacja histologiczna tych przypadków, które z różnych powodów nie zostały wcześniej dostatecznie zdiagnozowane. W przypadkach trudnych i wątpliwych ostateczna weryfikacja histologiczna może nastąpić dopiero w trakcie hospitalizacji na Oddziale.
Pacjenci onkologiczni, którzy zostali zakwalifikowani do leczenia operacyjnego, przyjmowani są na Oddział poza kolejnością, wynikającą z ustalanych terminów przyjęć dla tak zwanych zabiegów planowych. Jeżeli wymaga tego dany przypadek, przeprowadzana jest dokładna diagnostyka radiologiczna, wliczając w to tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.
Oferta leczenia operacyjnego obejmuje:
- całkowite i częściowe resekcje krtani,
- operacje w zakresie masywu szczękowo-twarzowego,
- częściowe resekcje języka,
- częściowe resekcje dna jamy ustnej,
- resekcje podniebienia miękkiego,
- operacje ślinianek.
Zabiegom tym towarzyszą odpowiednie operacje węzłowe w zakresie węzłów chłonnych szyjnych głębokich. Jeżeli wymaga tego przebieg operacji, uzupełniana jest ona plastyczną rekonstrukcją z użyciem płatów skórno-mięśniowych. Możliwe jest przeprowadzanie badania histopatologicznego doraźnego, śródoperacyjnego, co pozwala na wybór optymalnego w danym przypadku rodzaju zabiegu operacyjnego.
Wszyscy pacjenci, którzy byli leczeni z powodów onkologicznych na Oddziale i nie wymagali uzupełniającej radioterapii, podlegają stałej okresowej kontroli, prowadzonej przez Poradnię Laryngologiczną. W pierwszym roku kontrole te przeprowadzane są co miesiąc, w drugim - co dwa miesiące, w trzecim - co trzy miesiące, począwszy od piątego - dwa razy w roku..
Oddział zajmuje się również leczeniem schorzeń z zakresu tak zwanej klasycznej laryngologii, w zakresie:
- leczenia schorzeń nosa i zatok obocznych nosa (operacje endoskopowe),
- leczenia migdałków,
- leczenia krtani (operacje mikrochirurgiczne krtani),
- leczenia ślinianek (monitorowanie funkcji nerwu twarzowego z użyciem detektora),
- leczenia ucha (w tym np. leczenie niedosłuchów przewodzeniowych i jednostronnych głuchot czuciowo-nerwowych z użyciem implantów zakotwiczonych w kości),
- usuwania ciał obcych z dróg oddechowych czy przełyku.
Prowadzone jest również leczenie zachowawcze schorzeń tych w/w narządów, w sytuacji, gdy leczenie ambulatoryjne nie przynosi oczekiwanego efektu lub gdy leczenie szpitalne jest konieczne (np. nagłe upośledzenia słuchu, napady zawrotów głowy, krwawienia z nosa, duszność).
Także urazy tej okolicy, szczególnie rozległe urazy komunikacyjne, (które zresztą dzięki istnieniu w strukturze USK Oddziałów Okulistyki, Neurochirurgii oraz Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, mają bardzo dobre warunki do kompleksowego ich zaopatrzenia) są nierzadko powodem przyjęcia pacjenta na Oddział.
Osiągnięcia zespołu
W okresie ostatnich 25 lat ponad 20 lekarzy uzyskało II stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty z otolaryngologii, troje dodatkowo podspecjalizację z foniatrii, alergologii i audiologii. Trzy osoby uzyskały stopień doktora nauk medycznych. dwa przewody doktorskie są w toku.
Każdego roku Oddział organizuje jedno z posiedzeń Oddziału Śląsko-Opolskiego Polskiego Towarzystwa Otorinolaryngologów - Chirurgów Głowy i Szyi. Asystenci Oddziału biorą również aktywny udział w Krajowych Zjazdach PTORL oraz Sympozjach Sekcji Onkologicznej tego Towarzystwa. Efektem było kilkanaście przedstawionych referatów oraz 5 filmów video.
Podnosząc swoje kwalifikacje asystenci Oddziału uczestniczą w licznych kursach i szkoleniach, organizowanych przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, jak i poszczególne Kliniki Laryngologiczne. Brali również udział w szkoleniach w ośrodkach zagranicznych (Limoges, Marsylia, Recklinghausen).
Lokalizacja
Oddział Laryngologii znajduje się na szóstym piętrze w budynku A

-
05/12/2025
Mikołaj odwiedził dziś dzieci leczone w poradniach i oddziałach naszego szpitala
Mikołaj i jego elfy wywołali uśmiechy na twarzach dzieci i towarzyszących im rodziców i opiekunów. Dla niektórych maluchów były to pierwsze mikołajki w życiu. W przygotowaniu prezentów wsparli nas darczyńcy, za co serdecznie dziękujemy, podobnie jak mikołajowej ekipie. -
03/12/2025
Kupiliśmy sprzęt do diagnostyki otolaryngologicznej i gastroenterologicznej dzieci i młodzieży
Urządzenia uzupełnią wyposażenie oddziału i poradni otorynolaryngologicznej, w których leczone są m.in. dzieci z niedosłuchem i głuchotą oraz oddziału pediatrii w zakresie gastroenterologii dziecięcej. Przyczynią się one do podniesienia jakości diagnostyki i leczenia młodszych pacjentów. -
28/11/2025
Dzień Pluszowego Misia 2025 w naszym szpitalu. Maskotka dla każdego dziecka
Z okazji Dnia Pluszowego Misia (25 listopada) dzieci i młodzież w oddziałach i poradniach naszego szpitala odwiedzili przedstawiciele Fundacji Mam Marzenie, Zakładu Karnego w Nysie i hokejowego klubu sportowego Orlik Opole z naręczami maskotek. To był radosny dzień. -
01/10/2025
Fotorelacja z zorganizowanej w Opolu międzynarodowej konferencji OTOLOGIA 2025
Trzydniowa konferencja organizowana była po raz pierwszy w Opolu. Jej przewodniczącym był prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału Otorynolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i Kliniki Otorynolaryngologii Uniwersytetu Opolskiego. -
18/09/2025
W Opolu rozpoczyna się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa OTOLOGIA 2025
Wezmą w niej udział specjaliści zajmujący się otologią, audiologią i neurootologią. Przewodniczącym komitetu naukowego i organizacyjnego jest prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału Otorynolaryngologii naszego szpitala i Kliniki Otorynolaryngologii Uniwersytetu Opolskiego. -
09/09/2025
Relacja z "Profilaktyki dla smyka" 2025. Kilkuset uczestników, unikalne badania
Za nami druga edycja „Profilaktyki dla smyka” - akcji profilaktycznej dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, organizowanej przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu i przyszpitalną Fundację Pro Hospital. -
16/07/2025
Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia inteligentnego implantu ślimakowego u osoby dorosłej przeprowadził zespół USK w Opolu
Inteligentny implant ślimakowy, wykorzystujący algorytmy, które poprawiają rozumienie mowy, wszczepił 74-letniej pacjentce zespół kierowany przez prof. Krzysztofa Morawskiego, kierownika Oddziału Otorynolaryngologii USK w Opolu i Kliniki Otorynolaryngologii Uniwersytetu Opolskiego. -
07/07/2025
Grafiki o zdrowiu. Wystawa prac artystycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu
Prace powstałe we współpracy z naszym szpitalem w ramach tegorocznego "Ilustraganu 9. Na zdrowie" można obecnie oglądać w korytarzach szpitalnych. Ich autorami są studenci, absolwenci i pracownicy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, a wiodącym tematem "zdrowie". -
02/07/2025
Paczkomat w USK w Opolu. Rozszerzamy zakres usług pozamedycznych dla naszych pacjentów
Po automatach z przekąskami, automatach do kawy i automacie z gorącymi posiłkami zainstalowaliśmy w szpitalu paczkomat, z myślą o rodzinach pacjentów, które chciałyby dostarczyć im tą drogą przesyłkę.
