Owocon zamiast batona i smartfona. Trochę nauki i duuuużo zabawy z okazji Dnia Dziecka w naszym szpitalu

Data publikacji:
01/06/2023

Dzień Dziecka 2023. "Zdrowy umysł, zdrowe ciało i zabawy nie za mało" - pod takim hasłem w naszym szpitalu obchodziliśmy dziś święto najmłodszych pacjentów, w ramach ogólnopolskiej akcji. Zaprosiliśmy dzieci do wspólnego rysowania plakatu promującego aktywność i zdrowie jedzenie. Wcześniej dietetyk opowiedziała im o piramidzie zdrowia. Były też upominki i zdrowe przekąski.   

 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu włączył się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji pod patronatem krajowego i wojewódzkich konsultantów ds. pielęgniarstwa pediatrycznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych.  

- Przez zabawę i w humorystyczny sposób chcieliśmy porozmawiać z naszymi dziecięcymi pacjentami i ich rodzicami i opiekunami o zasadach zdrowego życia i żywienia. Była krótka pogadanka, ale też zgadywanki, przygotowane przez dietetyk. Wspólnie malowaliśmy plakat promujący omawiane zasady, który wystawiliśmy przy wejściu do oddziału pediatrii. Przygotowaliśmy też dla dzieci na oddziałach słodkie i zdrowe przekąski owocowe oraz drobne upominki - opowiada Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pełnomocnik dyrektora d.s. praw pacjenta. 

Razem z dziećmi do malowania plakatu włączyli się dorośli, m.in. dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera, kierownik Oddziału Pediatrii dr hab. n. med. Agata Chobot, pielęgniarki oraz nauczyciele z Zespołu Placówek Specjalnych przy zakładach opieki zdrowotnej w Opolu.  

 

- Pomysł organizacji akcji poddała dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, krajowa konsultant ds. pielęgniarstwa pediatrycznego. Zachęciłam do włączenia się w tę inicjatywę szpitale z województwa opolskiego, przekazując im materiały promocyjne. Naszą ideą było zaproszenie do rozmowy na temat zdrowego odżywiania dzieci i ich opiekunów, bo liczba dzieci borykających się z otyłością w Polsce dynamicznie rośnie. To niepokojące zjawisko, które skutkuje poważnymi chorobami - wyjaśnia Krystyna Gębuś-Dinter, pielęgniarka oddziałowa pediatrii i wojewódzka konsultant ds. pielęgniarstwa pediatrycznego. 

Pomysłodawcy tej akcji wystosowali do rodziców apel, który umieścili na plakacie: "Drogi Rodzicu, zamiast batona i smartfona podaruj dziecku Owocona".

- Naszą rolą jako placówki medycznej jest leczenie, ale także - a może przede wszystkim - profilaktyka, która ma chronić przed poważnymi chorobami. Gratuluję pomysłodawcom tej akcji i cieszę się, że nasi pracownicy tak wspaniale ją przeprowadzili wspólnie z naszymi małymi pacjentami i ich rodzicami - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny. - Wszystkim dzieciom, w szczególności tym, które swoje święto spędzają jako pacjenci w naszym szpitalu, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i radości. 

Przewiń do góry