Światowy Dzień Krwiodawcy 2023. W minionym roku w USK w Opolu wykorzystano ok. 7,5 tys. jednostek krwi, osocza i płytek krwi

Data publikacji:
14/06/2023

Grafika z okazji dnia krwiodawcy. - Co miesiąc przygotowujemy do transfuzji ok. 1200 jednostek krwi, z tego ok. 65-70 proc. jest przetaczane pacjentom. Niewykorzystana krew - jako lek, którego nie da się zastąpić - wraca do banku krwi - mówi Magdalena Białokur, kierownik Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej i Banku Krwi.

Największe zapotrzebowanie jest na grupy O+ i A+, czyli najpowszechniejsze. Grupa 0 -,jak wyjaśnia Magdalena Białokur, może być wykorzystana w sytuacjach nagłego zagrożenia życia pacjenta, kiedy nie ma czasu na wykonanie oznaczenia grupy krwi. Standardowo w badaniu przedtransfuzyjnym pracownicy pracowni oznaczają zarówno grupę krwi dawcy jak i biorcy, żeby zapewnić bezpieczną transfuzję.

Łączne zapasy Banku Krwi w USK w Opolu to ponad 100 jednostek krwi i drugie tyle osocza. Dostawy zapewnia Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.   

– Najczęściej krew jest wykorzystywana w naszym szpitalu podczas operacji na bloku operacyjnym, do leczenia pacjentów w oddziałach intensywnej terapii czy ratowania życia na SOR-ze. Ale korzystają z niej także lekarze na oddziałach niezabiegowych, np. do leczenia pacjentów z przewlekłymi niedokrwistościami czy pacjentów dializowanych - kontynuuje Magdalena Białokur.

Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej zajmuje się także odpłatnym oznaczaniem grupy krwi. Podwójne oznaczenie jest podstawą do wyrobienia Indentyfikacyjnej Karty Grupy Krwi, tzw. krew karty. Posiadanie takiego dokumentu pozwala na przetoczenie krwi takiej osobie w nagłym przypadku, bez konieczności oznaczania grupy krwi.

Zespół Pracowni i Banku Krwi liczy w naszym szpitalu 14 pracowników. Dyżurują przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.   

Grafika z okazji dnia krwiodawcy 2023

  

 

 

Przewiń do góry