Centrum Naukowo-Badawcze zaprezentowane uczestnikom zgromadzenia Polskiej Sieci Badań Klinicznych

Data publikacji:
14/06/2023

Antonina Dziedzic-Danel. Działalność najnowszej jednostki naszego szpitala na czerwcowym spotkaniu przedstawicieli Polskiej Sieci Badań Klinicznych oraz Rady Biznesu Agencji Badań Medycznych przedstawiła dyrektor ds. operacji klinicznych opolskiego Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych dr Antonina Dziedzic-Danel.

- Głównym tematem XI zgromadzenia ogólnego PSBK i Rady Biznesu ABM w Poznaniu był proces kontraktowania badań klinicznych. Dyskutowano, jak usprawnić i przyspieszyć negocjacje umów na nowe badania. Ośrodki miały możliwość wymiany doświadczeń i dyskusji ze sponsorami, czyli firmami organizującymi i prowadzącymi badania kliniczne. Poruszono również kwestie danych w badaniach klinicznych, w tym wyzwań związanych z elektroniczną dokumentacją medyczną. Zaprezentowano dwa ośrodki spośród 23 należących do sieci. Ja miałam przyjemność omówienia naszej działalności - relacjonuje dr Dziedzic-Danel.

Opolskie UCWBK razem z Centrum Badań i Innowacji wchodzi w skład Centrum Naukowo-Badawczego uruchomionego w 2022 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - Rolą naszego centrum jest świadczenie kompleksowych usług w zakresie planowania, zarządzania, koordynacji, obsługi prawnej i rozliczeń badań klinicznych oraz doradztwa naukowego dla projektowanych badań - opisuje dyrektor Dziedzic-Danel.

Zespół opolskiego UCWBK składa się z koordynatorów, asystentów badań klinicznych, biostatystyka, farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego, obsługi finansowo-księgowej oraz prawnej. Dzięki pozyskaniu finansowania z ABM (ponad 8,7 mln zł) na terenie USK w Opolu powstało nowoczesne zaplecze do prowadzenia takiej działalności: pomieszczenia biurowe i konferencyjne, punkt obsługi pacjentów, punkt pobrań i obróbki materiału biologicznego. Z badań korzystają pacjenci oddziałów i specjalistycznych poradni szpitalnych.

Jedno z pierwszych, w których USK jest sponsorem, dotyczy oceny suplementacji witaminy D u pacjentów krytycznie chorych poddawanych ciągłej terapii nerkozastępczej. Projekt ten jest realizowany pod kierownictwem dr. hab. n. med. Tomasza Czarnika, kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii i uniwersyteckiej kliniki.   

- Obecnie przygotowujemy się do uruchomienia kolejnego, własnego projektu niekomercyjnego badania klinicznego z obszaru chirurgii naczyniowej - informuje Antonina Dziedzic-Danel.

- Tworząc Centrum Naukowo-Badawcze, dajemy możliwości prowadzenia badań w obszarze medycyny i nauk o zdrowiu w naszym szpitalu, jednocześnie wspierając naszych pracowników w rozwoju naukowym. Jest to niezwykle istotne również dla pacjentów, którzy zyskują dostęp do najnowszych terapii i metod leczenia. Jesteśmy zadowoleni, że Centrum Naukowo-Badawcze stanowi również bazę dla studentów kierunku lekarskiego i innych medycznych, którzy mogą rozwijać swoje pasje naukowe – komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

 

Przewiń do góry