Nasi fizjoterapeuci szkolili się z technik rehabilitacji z wykorzystaniem wiedzy o taśmach mięśniowo-powięziowych

Data publikacji:
19/06/2023

Szkolenie fizjoterapeutów.

Zdarza się, że pacjent narzeka na ból w jednym miejscu, a po badaniu okazuje się, że przyczyna ulokowana jest w innej części ciała. Z takimi pacjentami możemy pracować właśnie przy pomocy technik mięśniowo-powięziowych i wiedzy o anatomicznych strukturach porównywanych do taśm - tłumaczy Rafał Podkański z Zakładu Rehabilitacji, jeden z uczestników szkolenia.

- Taśmy mięśniowo-powięziowe przebiegają przez punkty kostne i mięśniowe, oplatając całe ciało ludzkie: od stopy po potylicę. Znając topografię układu taśm możemy,  wykorzystując odpowiednie techniki rozluźniania mięśni i neuromobilizacji, znormalizować napięcie tam powstałe i zlikwidować dolegliwości bólowe danej okolicy – dodaje Rafał Podkański. 

Dawid Filak, który prowadził te zajęcia, przedstawił uczestnikom kompleksową metodę: począwszy od diagnozy, po praktyczne zastosowanie taśm na poszczególne partie ciała. 

W trwających przez kilka weekendów warsztatów skorzystało 12 pracowników naszego szpitala. - Aktualizowanie wiedzy w naszym zawodzie jest niezwykle istotne dla rozwoju warsztatu pracy każdego z nas. To z kolei przekłada się na zapewnienie pacjentom najwyższej jakości świadczeń medycznych - podkreśla Lidia Kalinowska, kierownik Zakładu Rehabilitacji, z którego usług rocznie korzysta ponad 1200 osób. 

- Udział w kursie dla wszystkich chętnych pracowników był nieodpłatny. Szkolenie przeprowadziliśmy dzięki pozyskaniu dofinansowania w wysokości 47 tys. zł z Krajowego Funduszu Szkoleniowego za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu - podaje Sandra Sitnik z Działu Personalnego naszego szpitala.

 

 

 

Przewiń do góry