Bezpłatne badania i porady z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

Data publikacji:
27/06/2023

dzień walki z cukrzycą3.jpegW specjalnie przygotowanym namiocie przed wejściem głównym w godzinach od 10:00 do 13:00 można dziś skorzystać z badania cukru we krwi, pomiaru ciśnienia krwi i porad dietetyka.

 

Zgodnie z opublikowanym przez Światową Organizację Zdrowia raportem na temat cukrzycy do 2030 r. będzie ona 7. z najczęstszych przyczyn zgonów.

W Polsce już co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby. Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną.

Obchody Dnia Walki z Cukrzycą mają na celu podniesienie świadomości ludzi oraz okazanie wsparcia osobom chorym.

Profilaktyka  cukrzycy

  • regularna kontrola poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia,
  • redukcja masy ciała,
  • regularna aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości,
  • odpowiednia dieta, tj. produkty bogate w błonnik o odpowiednim indeksie glikemicznym,
  • czytanie etykiet w poszukiwaniu ukrytego cukru, który kryje się w produktach przetworzonych, m.in. w skoncentrowanych produktach owocowych lub warzywnych, np. sokach owocowych, dżemach, sosach pomidorowych, keczupach. 

Zachęcamy do wykonania profilaktycznego badania poziomu glikemii (cukru) we krwi. Takie badania można wykonać w laboratorium, nieodpłatnie, na podstawie skierowania od lekarza albo komercyjnie, m.in. np. naszym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej.

Badanie poziomu cukru jest też jednym z badań, które można wykonać nieodpłatnie w ramach programu Profilaktyka 40 plus. Jak skorzystać z tych badań w USK?

Należy pamiętać, że cukrzycę wywołują nie tylko skłonności genetyczne, ale również brak ruchu, nadwaga, zła dieta oraz nieregularne spożywanie posiłków.

Konsultacja lekarska, zmiana trybu życia może zapobiec lub opóźnić rozwój choroby.

W USK pacjenci z cukrzycą są diagnozowani i leczeni w Oddziale Pediatrii i Poradni Diabetologii Dziecięcej oraz Pododdziale Chorób Wewnętrznych, Diabetologi i Endokrynologii i Poradni Diabetologicznej dla Dorosłych.
 
Polecane strony www:
https://diabetyk.org.pl/
https://diabetyk.org.pl/o-cukrzycy/
https://diabetyk.org.pl/wp-content/uploads/2021/06/Raport-glikemia-final.pdf
https://www.gov.pl/web/cskmswia/program-polityki-zdrowotnej-w-zakresie-profilaktyki-wczesnego-wykrywania-cukrzycy-typu-2

Oprac na podst: https://betamed.pl/poradniki/cukrzyca-objawy-normy-profilaktyka/

Przewiń do góry