Sprzęt za ponad 700 tys. zł do zabiegów laryngologicznych i ortopedycznych uzupełnił wyposażenie Bloku Operacyjnego

Data publikacji:
07/07/2023

Zabieg wszczepienia implantu ślimakowego. Laser chirurgiczny CO, z którego korzystać będą laryngolodzy, pozwoli na leczenie, m.in. guzów krtani oraz bezdechów sennych i innych chorób ucha. Z kolei wiertarki ortopedyczne umożliwią prowadzenie operacji równocześnie na dwóch salach.

- Wykonywanie operacji za pomocą lasera CO2 skraca czas operacji oraz pobytu pacjenta w szpitalu. Korzystanie z tego lasera sprawia, że krwawienie podczas zabiegu jest mniejsze, więc rana szybciej się goi, cięcia są precyzyjniejsze, zatem zabieg jest mniej traumatyczny - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału i uniwersyteckiej Kliniki Otolaryngologii.

W ciągu roku laryngolodzy z USK w Opolu wykonują ok. 150 zabiegów, przy których będą teraz korzystać z nowego urządzenia.

Laser za 550 tys. zł został zakupiony ze środków własnych szpitala, podobnie jak wiertarki ortopedyczne za ponad 153 tys. zł, które uzupełniły wyposażenie Bloku Operacyjnego w salach chirurgii urazowo-ortopedycznej.

- Wykonujemy coraz więcej zabiegów jednocześnie na dwóch salach operacyjnych, łącznie nawet ponad 10 w ciągu dnia. Ten zakup był niezbędny do operowania pacjentów z uszkodzonymi miednicami czy urazami wielonarządowymi, także do przeprowadzania zabiegów wszczepiania endoprotez stawów biodrowych i kolanowych czy korekcji kończyn metodą Ilizarowa - wyjaśnia lek. Mariusz Ciszewski, kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. - Wiertaki w zależności od wykorzystywanych podczas zabiegów akcesoriów mają różne funkcje: z wiertłem - służą do stabilizacji kości, a z brzeszczotem – do rozcinania.

W 2022 roku na Oddziale Laryngologii naszego szpitala, który dysponuje 22 łóżkami, leczonych było 1055 pacjentów, a na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej (30 miejsc) - 1418.

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry