Z wykorzystania najnowocześniejszych pomp insulinowych w leczeniu pacjentów z cukrzycą insulinozależną lekarz z naszego szpitala szkoliła się w Pradze

Data publikacji:
11/07/2023

Maria Bednarska, Oddział Pediatrii. - To pompy wyposażone w system hybrydowej zamkniętej pętli. O dozowaniu insuliny decyduje algorytm, a udział pacjenta w obsłudze pompy jest zminimalizowany głównie do podania insuliny doposiłkowo, zależnie od ilości spożytych węglowodanów - opisuje lek. Maria Bednarska, rezydent Oddziału Pediatrii w trakcie specjalizacji.

- Z najnowszych pomp korzysta w naszym szpitalu już kilkudziesięciu pacjentów. Przewidujemy, że będzie ich więcej, jeśli urządzenie będzie w Polsce, podobnie jak w Czechach, refundowane. Praski ośrodek podał, że ma pod opieką ponad 100 pacjentów na tych pompach, którzy uzyskują lepsze wyniki - wyjaśnia dr hab. Agata Chobot, kierownik Oddziału Pediatrii i uniwersyteckiej kliniki, prof. UO.

- Także nasze dotychczasowe doświadczenia w prowadzeniu pacjentów diabetologicznych z zastosowaniem nowych technologii są obiecujące. Nowe urządzenia dają większe możliwości, przez co uzyskuje się poprawę metaboliczną pacjentów - dodaje prof. Chobot.

- U większości pacjentów, którzy korzystają z nowych technologii (pomp hybrydowych) uzyskaliśmy zwiększenie czasu bycia w tzw. „dobrych cukrach” o ok. 10 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem. Pompa pozwala nam na monitorowanie pacjentów wg parametru „czas w zakresie docelowych wartości glikemii”, tak zwanym TIR, który jest bardziej precyzyjny w porównaniu z dotychczas stosowanymi. Optymalne byłoby osiąganie TIR co najmniej 80 %, co jest istotne w prewencji odległych powikłań cukrzycy - podaje lek. Maria Bednarska.

Pod opieką Opolskiego ośrodka diabetologii dziecięcej (działającego w naszym szpitalu w ramach Oddziału Pediatrii i Poradni Diabetologii dla Dzieci) jest ok. 300 pacjentów do 18. roku życia. Ponad 90 proc. z nich korzysta z pomp insulinowych a jeszcze większy odsetek z systemów ciągłego monitorowania glikemii.   

Przyrost liczby chorujących na cukrzycę typu 1 jest ogólnoświatowym trendem, a przyczyny są dalej nieznane. Objawami, które powinny zaniepokoić opiekunów dzieci, są: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu i utrata kontroli nad mikcją u dzieci, które już nie moczyły się w nocy oraz spadek masy ciała.

Ośrodek diabetologii dziecięcej w USK w Opolu legitymuje się certyfikatem sieci SWEET, co oznacza, że jego pacjenci są prowadzeni wg zaleceń międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodych dorosłych ISPAD (Intenational Society for Pediatric and Adolescent Diabetes). Prof. Agata Chobot jest członkiem zarządu grupy młodych naukowców JENIOUS ISPAD, a od jesieni 2022 r. - także członkiem Rady Doradczej ISPAD.

Zobacz też: Lekarze z Oddziału Pediatrii uczestniczą w szkole ISPAD

Zobacz też: Projekt badawczy pielęgniarki i edukatorki diabetologicznej Ewy Ledwoń

Przewiń do góry