Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych powstaje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu

12/07/2021
Centrum Badań i Inowacji w Chorobach Cywilizacyjnych powstaje w USK w Opolu.

„Jesteśmy na drugim etapie realizacji tego zadania: trwa murowanie ścian pomieszczeń, w których znajdzie się tomograf i rezonans magnetyczny oraz gabinety” - mówi Marcin Miga, dyrektor ds. administracyjnych szpitala. Prace budowlane zakończą się wiosną 2022 roku.

„Pierwszy etap polegał m.in. na wyburzeniu niepotrzebnych ścian działowych i wybiciu otworów okiennych w adoptowanej części budynku dawnej pralni przyszpitalnej. Teraz tworzymy tam nowy układ funkcjonalny: trwa murowanie ścian pod pomieszczenia, w których znajdzie się m.in. tomograf i rezonans magnetyczny. Obok nich powstaną gabinety lekarskie – wyjaśnia Marcin Miga.

„Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych (sercowo-naczyniowych oraz kręgosłupa) będzie ośrodkiem tworzenia nowych, mniej inwazyjnych i bardziej skutecznych metod leczenia” - przypomina dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera.-„Posiadanie profesjonalnej komórki, zajmującej się prowadzeniem badań naukowych i klinicznych i pozyskiwaniem na nie finansowania, jest wyróżnikiem szpitala klinicznego”.

Badania w centrum będą mogli prowadzić lekarze z oddziałów kardiologii, chirurgii, neurochirurgii czy ortopedii. Będzie też miejsce kształcenia nowej kadry i realizacji projektów o skali ogólnopolskiej czy międzynarodowej.

Prace budowlane rozpoczęły się w lutym br. i mają potrwać do kwietnia 2022 roku. Wykonawcą jest Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwo Przemysłowego Mostostal Zabrze.  

W kolejnym etapie centrum zostanie wyposażone w nowoczesną aparaturę, m.in. nowoczesny rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, aparaty do badań EKG  i USG tętnic, 32-kanałowy system do neuromonitoringu.

Realizacja projektu za 30,2 mln zł jest możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu - 19,2 mln zł - z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 oraz niemal 2,4 mln zł pozyskanym z Ministerstwa Edukacji i Nauki.