Robot do dezynfekcji, sfinansowany przez Komisję Europejską, trafił do USK w Opolu

13/07/2021
Agnieszka Bilewicz i Barbara Kenig z Działu Higieny USK w Opolu z robotem.

Zdalnie sterowany UVD Robot będzie wykorzystywany do dezynfekowania pomieszczeń szpitalnych. Urządzenie usuwa chorobotwórcze mikroorganizmy (wirusy, bakterie, grzyby), niszcząc promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA.

„Będzie ono uzupełnieniem do stosowanych przez nas obecnie w szpitalu zasad dezynfekcji i dekontaminacji sal szpitalnych, operacyjnych, korytarzy czy innych pomieszczeń, w których wykonywane są czynności medyczne” - mówi Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, pielęgniarka epidemiologiczna USK w Opolu.

Jak podaje dystrybutor robota, jest to najnowocześniejsze urządzenie do dezynfekcji za pomocą światła ultrafioletowego, a jego skuteczność oparta jest o promieniowanie światłem UV-C.

„Redukowanie ryzyka przenoszenia patogenów jest szczególnie ważne w salach operacyjnych, na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w salach chorych” – czytamy w komunikacie.

- „Zmniejszona liczba infekcji szpitalnych skutkuje poprawą jakości klinicznej i wyższą jakością opieki nad chorymi. Urządzenie oczyszcza zarówno powietrze, jak i wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. Gdy personel medyczny przestaje mieć obawy o własne zdrowie i bezpieczeństwo, może w pełni oddać się leczeniu i opiece nad chorymi – komentuje Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, dystrybutora urządzenia UVD Robot w Polsce.

UVD Robot to autonomiczne urządzenie, które po wstępnym zaprogramowaniu, działa samodzielnie, nie wymagając obsługi. Dystrybutor podkreśla, że pozwala to na obniżenie kosztów dezynfekcji (nie potrzebne są środki chemiczne), ale też oszczędności czasu i kosztów pracy personelu sprzątającego, który kontroluje efekt pracy robota za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Cykl dezynfekcyjny sali operacyjnej trwa zazwyczaj około 15-20 minut.

W ramach przetargu zorganizowanego przez Komisję Europejską takie roboty trafiły wcześniej do 9 polskich szpitali, a obecnie przekazano kolejne 9, w tym do USK w Opolu. Cena katalogowa takiego urządzenia to 340 tys. zł.

- Udało nam się je pozyskać za pośrednictwem Polskiej Federacji Szpitali, do której należy nasz szpital - mówi dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera. - Cieszymy się, bo dzięki temu możemy podnieść poziom bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego - komentuje dyrektor.  

Jak podaje firma, UVD Roboty użytkowane są także w galeriach handlowych, na dworcach i lotniskach, w ponad 60 krajach na świecie na siedmiu kontynentach.

Na zdjęciu: Agnieszka Bilewicz i Barbara Kenig z Działu Higieny USK w Opolu z robotem.