Specjaliści z USK konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie endokrynologii i diabetologii, gastroenterologii oraz pielęgniarstwa epidemiologicznego

10/06/2021
Powołanie konsultantów wojewódzkich z USK.

Dr hab. n. med. Agata Bronisz, lek med. Jarosław Struzik i mgr Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch z USK zostali powołani przez wojewodę opolskiego Sławomira Kłosowskiego do pełnienia funkcji konsultantów wojewódzkich.

Dr hab. n. med. Agata Bronisz, prof. UO, jest specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii; od października 2020 roku w USK pełni funkcję kierownika nowo utworzonego w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych Pododdziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Jako absolwentka kierunku lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1987 r. podjęła pracę w w Bydgoszczy, ostatnio w Katedrze Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu.

- Organizujemy w Opolu ośrodek akademicki prowadzący działalność dydaktyczną i naukową oraz pełniący funkcję III-stopnia referencyjności w opiece nad dorosłymi pacjentami ze schorzeniami endokrynologicznymi i cukrzycą. Obecnie, w składzie zespołu pododdziału, oprócz mnie jest dwóch lekarzy diabetologów i jeden lekarz ze specjalizacją z chorób wewnętrznych, który planuje specjalizować się w endokrynologii. Mamy też dwóch lekarzy rozpoczynających na terenie naszej jednostki (od czerwca i lipca) specjalizację w zakresie diabetologii – wyjaśnia prof. Bronisz i zapowiada, że jako konsultant wojewódzki będzie starała się koordynować opiekę endokrynologiczną na terenie województwa opolskiego.   

Lek med. Jarosław Struzik jest od ponad 10 lat ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych USK, specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Po ukończeniu studiów w 1989 roku podjął pracę na oddziale chorób wewnętrznych w szpitalu wojewódzkim, ulokowanym wówczas przy Pl. Kopernika, który w 1996 r. został przeniesiony do nowego szpitala przy al. Witosa, obecnie USK. Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie gastroenterologii dr Struzik jest od 2014 roku.

- Rolą konsultanta jest m.in. opiniowanie tworzenia w regionalnych placówkach medycznych miejsc specjalizacyjnych z zakresu gastroenterologii – wyjaśnia dr Struzik. - Obecnie mamy cztery takie miejsca w województwie.   

- W USK mamy Pododdział Gastroenterologii w ramach Oddziału Wewnętrznego, prowadzimy też Pracownię Badań Endoskopowych, dzięki czemu możemy zapewnić kompleksową diagnostykę i leczenie w tym zakresie, szczególną naszą rolą w województwie jest wykonywanie zabiegów endoskopowych na drogach żółciowych i trzustce – dodaje dr Struzik.  

Mgr Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, jako specjalista ds. epidemiologii, w USK współuczestniczy w opracowywaniu strategii działań szpitala w zakresie profilaktyki i zwalczania zakażeń szpitalnych. Konsultantem wojewódzkim w tej dziedzinie jest od początku utworzenia tej funkcji w regionie.

 - Patrząc z perspektywy kraju w województwie opolskim jesteśmy dobrze w tym obszarze zorganizowani; w każdym szpitalu w regionie są zatrudnieni specjaliści z tego zakresu. Wiele z koleżanek ma równie długi, jak ja, staż pracy i doświadczenie - mówi Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, która pracuje jako pielęgniarka od ponad 30 lat (najpierw na Oddziale Chirurgii Ogólnej, a od 2000 r. jako pielęgniarka epidemiologiczna). W szpitalu przy al. Witosa pracuje od 1997 roku.

Akty powołania na funkcje konsultantów pracownikom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu w ubiegłym tygodniu wręczyli wojewoda opolski Sławomir Kłosowski i wicewojewoda Teresa Barańska.

- Serdecznie Państwu gratuluję i wierzę, że Państwa wiedza oraz kompetencje, przysłużą się ochronie zdrowia mieszkańców regionu – mówił wojewoda podczas uroczystego wręczania.