Uniwersytecki Szpital Kliniczny przyjmie na praktyki zawodowe studentów fizjoterapii Politechniki Opolskiej

26/04/2021
Dariusz Madera i prof. Marcin Lorenc podczas podpisania umowy o współpracy w zakresie praktyk.

- Odnowienie współpracy z Politechniką Opolską jest dla nas niezwykle ważne, dlatego, że studenci nie tylko będą kształcić się w naszych murach, ale także będą nam pomagać np. w realizacji opieki medycznej naszych pacjentów czy przy nowych projektach, w które szpital się angażuje – informuje Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

W poniedziałek 26 kwietnia dyrektor USK Dariusz Madera i rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc podpisali umowę o współpracy w zakresie zajęć praktycznych i praktyk studenckich.  

- Studenci politechniki radzą sobie w naszym szpitalu bardzo dobrze. Gdyby tak nie było, nie odnawialibyśmy współpracy. Są bardzo aktywni, angażują się bardzo intensywnie w realizowane zadania, opiekunowie praktyk są z nich bardzo zadowoleni – opisywał dyrektor generalny USK.

Wyjaśnił też, że z powodu epidemii zajęcia praktyczne studentów z szpitalu zostały na pewien czas zawieszone, ale po zaszczepieniu kadry medycznej, szpitala wrócił do ich prowadzenia. Odbywają się one w małych grupach. 

– Zawsze powtarzam, że nic tak nie weryfikuje teorii jak praktyka, z drugiej strony nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria, czyli to połączenie daje efekt – tak podpisaną umowę skomentował z kolei prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Praktyki studenckie to niejedyny obszar współpracy USK i politechniki. Na przykład niedawno w szpitalu przeprowadzono unikalny multidyscyplinarny zabieg usunięcia rozległego nowotworu umiejscowionego w naczyniach krwionośnych. Zaangażowani w niego byli inżynierowie PO, którzy, na podstawie zdjęć RTG, na drukarce 3D przygotowali model żyły z guzem, co ułatwiło przygotowania i pracę chirurgom naczyniowym w czasie zabiegu. 

Dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki PO, zauważyła, że w szeroka działalność USK pozwala na współpracę w zakresie praktyk studenckich także dla studentów innych kierunków np. z Wydziału Mechanicznego.