USK podejmie współpracę z farmaceutami w zakresie szczepień przeciwko Covid-19

22/04/2021
Marek Tomków i Dariusz Madera podpisali list intencyjny.

Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej Marek Tomków i dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu podpisali list intencyjny o współpracy w realizowaniu Narodowego Programu Szczepień w województwie opolskim.

- Podpisane porozumienie pozwoli nam na rozwinięcie procesu szczepień w województwie opolskim. Przeszkoleni farmaceuci wkrótce będą mogli służyć swoją pomocą pacjentom. Wiemy, że realizowanie szczepień pozwoli nam zatrzymać epidemię i nie dopuścić do kolejnej tak groźniej fali, jak trzecia, z którą się mierzymy – mówił Dariusz Madera, dyrektor generalny USK podczas podpisania listu.

I uzupełnił, że szpital od poniedziałku, 19 kwietnia rozwinął punkt szczepień stacjonarnych, dzięki czemu może przyjmować w nim nawet 700 pacjentów dziennie, ale także przygotował zespoły wyjazdowe, które mogą szczepić kolejne 700 osób na dzień.

- Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej wrócić do normalności, przede wszystkim w kontekście powrotu do podstawowej działalności szpitala, zawieszonej z powodu trzeciej fali. A to będzie możliwe, kiedy szczepienia będą ukończone. Zakładamy, że jeśli przynajmniej 70 procent populacji będzie zaszczepione, to będziemy mogli funkcjonować, jak przed epidemią – podkreślił Dariusz Madera.

- Sytuacja, w której możemy wrócić do normalności przez szczepienia – to cel nadrzędny – podkreślił Marek Tomków, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Podał, że farmaceutów, którzy do tej pory zgłosili się na szkolenia w województwie opolskim, jest niemal 140. – Dzięki współpracy z USK będą mogli oni pracować w gronie fachowców i uczyć się od najlepszych – skomentował prezes OIA. – Będą nabywali doświadczenie, mając ogromne poczucie bezpieczeństwa.

Marek Tomków ocenił, że z utęsknieniem patrzymy na inne kraje, które mając poziom wyszczepialności sięgający 80 proc., mówią, że zdejmują maski i wracają do normalnego życia.

Farmaceuci mają zasilić zespoły szczepiące USK po ukończeniu szkoleń, dzięki czemu szpital będzie mógł szczepić jeszcze więcej osób.